Половин милиард евро по-малко ще получи България за развитие на селските райони през следващия програмен период. Решението беше взето след среща на аграрните министри в Люксембург.

За първи път в Европейския съюз има реално намаление в бюджета в сравнение с предишни бюджети. Това се отразява и на парите, които идват към България. Програмата за развитие на селските райони е сред основните, чрез които се развива земеделието и селските райони у нас.

От програмата могат да се възползват например общините в селските райони, земеделкси производители, млади фермери, биоземеделци и производители от неблагоприятни райони. Намалението за период 2014-2020 г. е от около 1/5.

Община Любимец очаква по програмата за развитие на селските райони близо 17 милиона лева. Парите са за нови пътища, канализация и ремонт на спортни зали. При годишен бюджет от малко над 5 милиона лева, европейските средства, които се инвестират по програмата, оказват видим ефект върху живота в района.

„Ако тази програма за развитие на селските райони не съществува, община като нашата никога няма да може да си позволи да вкара толкова пари и да ги реализира по някакъв начин за инфраструктура, може би за години напред”, заяви кметът на Любимец Анастас Анастасов.

Близо 5 милиона е проектът, с който ще бъде подменен част от водопровода и канализацията на потопеното преди година село Бисер. Но цялостната подмяна на подземната инфрастурктура и изграждането на пречиствателна станция ще се финансира от следващия програмен период. Затова хората от Бисер се надяват парите да стигнат.

Основна причина за намаленото финансиране за развитие на селските райони през следващия програмен период е орязването на парите за всички държави. Също така са взети предвид обективни критерии и минали резултати. Намалението за следващите 6 години е от около 20%.

„Трвожно е. Всеки лев, който дойде в страната, е важен, но повтарям пак, че това не се отнася само и единствено до нас. И не бих искал да се оправдавам, че не нося отговорност за това, но всички средства, които са били предвидени, не са били изразходвани рационално. Така че съвсем законно можем да получим наказание и не искам да се оправдавам за предишен период”, заяви земеделският министър проф. Димитър Греков.

За окончателното приемане на международната финансова рамка е необходимо и съгласие от Европейския парламрнт, каквото все още няма. Добрата новина е, че директните плащания през следващите 6 години ще бъдат увеличени двойно. И през следващият програмен период ще продължи схемата за национални доплащания за тютюна, но държавната помощ постепенно ще намалява. До 2020-та година тя трябва да е намаляла на половина.