Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и министърът на правосъдието Христо Иванов увериха, че сред българските мюсюлмани и в българските затвори не се наблюдава радикализация.

По въпроса за радикализацията на мюсюлманското население вицепремиерът отбеляза пред български журналисти в Брюксел, че това е процес и риск, който се следи много внимателно. Имаме стратегия и план за действие. В момента не можем да говорим за реални рискове, но наш ангажимент и отговорност е да не допуснем това състояние да се промени, заяви Бъчварова.

По въпроса за радикализацията сред затворниците министър Иванов поясни, че местата за лишаване от свобода са с особен акцент за такъв риск. Проведохме специален анализ и заключенията са, че към момента не съществуват причини за безпокойство.

Прилагаме програма от обучения, въвеждане методика за оценка на риска на отделните лица и предварителни методики за отговор при възникване на такъв риск. Българските граждани могат да бъдат спокойни, че българските затвори в момента не са източник на притеснение и имаме капацитет да реагираме, ако възникнат такива рискове, заяви Иванов.

Вицепремиерът отбеляза, че засега у нас няма недостиг на преводачи от арабски за интервютата с мигрантите. По нейните думи, ако у нас пристигнат вълни от мигранти, както последните месеци в съседните държави, такъв недостиг може да бъде отчетен. Въвеждаме допълнителни интервюта на влизащите, за да се чувстваме по-сигурни, добави Бъчварова.

По повод решенията от днешното извънредно заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи тя посочи, че България вече е повишила контрола по своите граници. По нейните думи е възможно допълване на рисковите профили за проверки по вътрешните граници, съобразно водените разследвания на атентатите в Европа.

Тя определи създаването на система за регистрация на данните на пътниците по въздух като ключова в този момент. България е в доста напреднала фаза на готовност, можем да започнем до средата на следващата година, заяви Бъчварова по повод въвеждането на системата.

Имаше уточнение от страна на правната служба на Съвета на ЕС, че България, Румъния, Кипър и Хърватия са държави от Шенгенското пространство и задълженията, които следват от днешните решения, се отнасят по същия начин и за нас, посочи Бъчварова. Нашата граница ще се счита за външна на Шенген, поясни министър Иванов.

Двамата потвърдиха, че българите, които се връщат у нас или в ЕС от държава извън Общността, ще трябва да изчакват повече при граничния контрол заради новите мерки (проверка на всички преминаващи в системите за издирване на престъпници - бел. кор.).


Не стои въпросът за жертва на човешки права и основни свободи, коментира министър Иванов. Не съществува избор между свобода и сигурност. Трябва да гарантираме в по-висока степен свободите, с които се ползваме в ЕС. България винаги е отстоявала въвеждането на всички гаранции за по-висока сигурност да бъде при защита на правата на човека и на свободите на гражданите, няма да отстъпим от тази своя политика, допълни той.