Най-малко 2500 безработни лица ще могат да получат до 20 000 лв., за да реализират своя бизнес идея. Преди да получат одобрението обаче, кандидатите трябва да са регистрирали фирма.

Срещу това условие се противопоставиха голяма част от безработните. За подобна регистрация са нужни поне 200 лв. Ако фирмата не бъде одобрена, тези пари няма да бъдат връщани.

От Агенция по заетостта обясниха, че това правило е заложено в европейското и националното ни законодателство и не може да се направи изключение.

Друга важна подробност е, че ако безработните си намерят работа, докато чакат одобрение на проекта, това не ги лишава от правото да спечелят парите и да развият бизнес.

За старт на бизнеса, в самото началото, се отпускат авансово само 20% от парите. В най-добрия случай това са 4 хил. лв.

Общо 75 млн. лв. ще бъдат предоставени в подкрепа на младите предприемачи. От парите могат да се възползват както безработните, завършили успешно обучението и придобили предприемачески, управленски и бизнес умения, така и безработни лица, които имат необходимата квалификация, знания и умения за развиване на самостоятелна стопанска дейност.

След 7 май започва подаването на проектите, като това ще продължи до юли. Одобрените трябва да се реализират в рамките на една година. В този период, на няколко транша, ще бъде изплатена оставащата част от сумата. 60 % от нея може да се използва за ремонти и оборудване. Възстановяват се и парите за наем на помещение.

Очаква се повечето нови фирми да бъдат в сферата на услугите и търговията. Има и няколко нестандартни предложения на този етап - за създаване на нови медии.

Схемата се реализира по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".