България чества 101 години от първия боен полет. 50 години по-късно в бойната авиация се включват и дамите, които имат добри перспективи да охраняват небето на България в бъдеще.

Първите два випуска жени-авиатори завършват военновъздушното училище в началото на 50-те години. Три години по късно правителствено решение съкращава десет от тях, защото са станали съпруги на летци, разказва първата и единствена жена пилот и инструктор на реактивен самолет. „Жестоко постъпиха с жените летци, жестоко”, спомня си о.з.подп. Емилия Гърбова. Тя е пилот- инструктор с 12 000 полета зад гърба си.

50 години по-късно у нас забраната за жените в авиацията пада и в момента има 9 жени- пилоти във вертолетната и транспортната авиация.

Тази година за първи път самостоятелно летяха и първите девойки, които се обучават за пилоти на изтребители. „Не един път сме говорили за бъдещи дежурства на дежурни машини. То даже не е фантазия – мисля, че един ден ще сме добър екип с нея”, сподели сержант Анелия Атанасова, студент трети курс в авиационния факултет в Долна Митрополия.

„Ние се подготвяме за война, не просто да летим, и смятам, че мога да я поема тази отговорност да се справя и ако се наложи, след време да браня небето на България”, допълни сержант Бетина Дикова, трети курс в авиационния факултет.

Цялата история на жените - авиатори в събота в bTV Репортерите