Балкан нанесе първа загуба на шампиона Лукойл Академик за сезона в Националната баскетболна лига. Тимът от Ботевград се наложи със 72:63 (25:16, 15:20, 13:14, 19:13) точки.

Домакините от водеха през целия мач, а "студентите" само няколко пъти стигаха до изравняване. Играчите на Балкан започнаха вихрено мача и поведоха с 15:3 в петата минута. През втората четвърт шампионите изравниха - 31:31 и 36:36, но на почивката губеха с 36:40 точки. Играта беше изключително равностойна и през третата част, като Лукойл веднъж стигна до равенство - 41:41, но домакините
имаха крехък аванс в резултата.

Пет минути и половина преди сирената играчите на Балкан поведоха с 12 точки - 65:53 след кош на Йордан Бозов. Мартин Маринов вкара важна тройка за 70:61 и до края на мача Балкан нямаше проблеми.

За победителите се отличи Атила дос Сантос със 17 точки и 17 борби. Йордан Бозов добави 17 точки, Иван Лилов - 15 точки, а Урош Петрович - 11 точки. З

а Лукойл Академик Девин Грийн направи "дабъл-дабъл" - 15 точки и 13 борби, Брендън Хийт вкара 13 точки, а Дарил Уоткинс завърши с 10 точки.

"Искам първо да поздравя Балкан за победата. Момчетата
играха с голямо сърце. Ние просто не бяхме тук. Когато играем на 100 процента винаги побеждаваме, но когато играем на 50 процента - губим. Играчите ми бяха подценили мача, аз не. Може би е добре, че се случи преди двубоя с Будучност. За мен Балкан е един от най-добрите отбори в България", каза старши треньорът на Лукойл Академик Марин Докузовски след срещата, цитиран от БТА.

"Вярвах, че можем да победим. За да биеш Лукойл само трябва да си повярваш, че можеш. Играхме много добре в защита. Предстоят ни още много мачове. Трябва да работим здраво", каза наставникът на Балкан Александър Тодоров.

Това бе първа загуба за Лукойл Академик след осем поредни успеха, но въпреки това запази лидерската си позиция.