76 трупа на делфини са намерени на територията на Бургаска област тази година, общо по Черноморието са открити над 100. Причината е задушаване, а виновни са рибарските мрежи, категоричен е Атанас Русев от организацията „Да запазим Корал”. Еколози имат среща днес с премиера Бойко Борисов, за да обсъдят мерки срещу проблема с умиращите делфини, които са защитен вид.

По думите на Русев Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) не си върши работата по ограничаване и санкциониране на нерегламентирания улов. Русев е станал експерт по делфини, тъй като миналата година много умрели животни от защитения вид са изплували на плажа Корал. Тогава еколозите поканили експерт от Румъния, който ги обучил как да установяват причината за смъртта.

По думите на Мария Андреева от екоинспекцията в Бургас е трудно да се установи причината за смъртта на делфините, тъй като труповете са престояли дълго и са в стадий на разлагане. После тя уточни, че екоинспекцията няма правомощия да вдига труповете и да ги изследва. Това право е дадено на общинските администрации и на организацията „Да запазим корал”, каза инспекторката.

Снимка: bTV
Хари Костадинов от ИАРА обяви, че агенцията няма данни за насилствено причинена смърт на делфини.

Според Русев агенцията не си върши работата и доказателството е, че докато е бил забранен уловът на калкан – от април до юни, няма санкционирани, а ресторантите и складовете по морето били пълни с този вид риба.

Мерките, които се обсъждат при премиера, предвиждат забрана за ловуване в районите, в които е установена голяма популация на делфини, ще се ограничи и движението на тралове, които събират миди и рапани по дъното на морето.

Освен това МВР и Гранична полиция ще предоставят катерите си на ИАРА. Полицията също ще се включи в разследването на това престъпление. Убиването на делфини се наказва по Наказателния кодекс – има глоби, предвиден е и затвор до 5 години.