Цената на аферата с изкуствения фалит на КТБ ще бъде не по-малко от 10 млрд. лв. Това заявиха в два отделни разговора финансистът Кольо Парамов и вложители в Корпоративна търговска банка, които участваха в протеста във вторник.
Няколко души успяха да пробият охраната и да влязат в централата на КТБ вчера, но се оказаха в капан. Охраната затвори вратите и вместо да се срещнат с квесторите, клиентите на банката бяха изведени през задния вход. Вложителите настояват държавата спешно да предприеме действия за отваряне на банката.
По думите на Парамов е нормално е вложителите да реагират така. По думите му фактът, че цесиите - договори, с които кредиторите отстъпват своите вземания и правата по тях върху трето лице, са започнали да се изкупуват над 50%, означава, че банката е тръгнала по наклон и към фалит.
Този изкуствен фалит цели срутване на банката, а това ще разклати цялата банкова система, което ще струва скъпо, подчерта финансистът. Той допълни, че цената на аферата с фалит би струвала поне 10 млрд. лв.
По думите му е абсурдно Йордан Цонев и Делян Пеевски да се занимават и да пишат закон за КТБ. „Все едно Хитлер да започне да пише закон за спасяване на евреите по света”, коментира тих.
Нека да помолим ДПС да си починат малко от властта през следващите четири години, призова Парамов. Според него задължително трябва да се даде оценка как бившите премиери Пламен Орешарски и компания и Сергей Станишев и компания са довели България до състоянието, в което е днес.
Подготовка за радикални действия
Вложителите в КТБ Пепи Маринова и Божидар Томалевски, който е лидер на партия „Другата България”, заявиха, че протестиращите ще продължат и подготвят радикални действия срещу фалирането на банката. Според Томалевски КТБ вече е във фалит, тъй като цесиите ѝ се разпродават. И той обяви, че един фалит на КТБ ще струва на държавата 10 млрд. лв.
Смъртта на един човек се предизвестява със залежаване, същото е и с банката, тя дълго време остава затворена, подчертаха Томалевски. Вложителите заявиха, че правата им са потъпкани, но отказаха да уточнят колко са средствата им в банката.
Маринова разказа, че общо шестима души са успели да влязат вчера в сградата, за да получат удостоверение за вложенията си и да разговарят с квесторите. В един момент обаче те се оказали заключени. В резултат са били принудени в продължение на около два часа да седят във фоайето.
„В крайна сметка не се видяхме с квесторите”, подчерта вложителката. Тя увери, че недоволните няма да се откажат и допълни, че случващото се е атака срещу КТБ. „ Всичко в трезора се случва по сценарий. Има хора, които искат фалит на КТБ, но това ще повлече и следващи банки и ще дестабилизира цялата финансова система”, посочи Маринова.