Лидерът на ДСБ Иван Костов не отхвърли възможността за евентуална коалиция между партията му и ГЕРБ в бъдещия Парламент. "Това обаче може да стане, само ако министър-председателят покаже привързаността си към евроатлантическото мислене и се откаже от строежа на АЕЦ „Белене”, каза депутатът.

Премиерът Бойко Борисов заяви, че е готов да си партнира с ДСБ, като ги предпочете пред гражданското сдружение на Меглена Кунева.

Темата за коалиция бе отворена от напусналия ДСБ Прошко Прошков, който обвини ръководството, че се опитва да се сближи с други политически субекти, за да успее да премине бариерата от 4% за влизане в Парламента.

 

Против АЕЦ "Белене"

Костов припомни, че по негово предложение Министерски съвет излиза с решение да се откаже от проекта за строеж на нова атомна централа още през 1991 г. Според него се е очаквало да има повишаване на енергийната ефективност, тъй като България произвежда и употребява огромно количество електроенергия.

„Страната ни няма финансови възможности да инвестира в изграждането на подобен проект. Заради фалита, който бе обявен от Андрей Луканов, страната нямаше как да се вземе кредит”, каза Костов, като обясни, че аргументите от 1991 г. са валидни и към момента.

Гьол за милиони

Той припомни и думите на премиера от преди две години, когато Борисов нарече строежа на централата „гьол, който струва 800 милиона лева”. „Тази вина е на правителството на НДСВ, което реши през 2002 г. да поднови проекта. Това решение донесе огромни загуби за България”.

Костов наблегна на факта, че Меглена Кунева също се е съгласила да се изгради АЕЦ "Белене". "Припомням това, за да дам възможност на хората да преценят сами от кога е нейната дяснополитическа и евроатлантическа ориентация".

Той призна, че споменава това и заради очакваното участие на Кунева в предстоящите избори. Костов поиска някой от "жълтата" партия да се извини за решението си от 2002 г., както са направили ДПС, които са го определили като "патриотична авантюра".

Ползата от енергийна ефективност

„Синият” лидер допълни, че е на едно и също мнение с икономическия министър Делян Добрев, че „всяка инвестиция в сферата на икономия на енергийни разходи има огромна възвращаемост”.

„Това означа саниране, изолиране и смяна на дограмата на всички обществени сгради – болници, училища и административни учреждения. Това важи и за домовете на хората, като за това може да помогне и държавата. Енергията трябва да се икономисва, защото тя е скъпа. Така консумацията й ще спадне с 20-30%”, каза Костов.

По думите му, човечеството е направило технологичен скок в консумацията на електроенергия. Вече по-евтино излиза да се въведат новите технологии, отколкото да се изгражда нова атомна централа. Руски анализатор пък изчислил, че за 19 години няма да може да се възвърне направения разход за АЕЦ „Белене”, който ще е 27 млрд. лв.

Приватизация за 1 лв.

Бившият премиер отговори и на нападките срещу него за приватизацията на дружества като „Кремиковци”, ОЦК-Кърджали и „Горубсо-Мадан”. Той каза, че Валентин Захариев е получил „Кремиковци” за 1 лв., но с „гигантски задължения”.

„Ако предприятието не бе приватизирано, всички дружества като ОЦК-Кърджали щяха да фалират. Над 70 фирми бяха спасени от банкрут, а много хора запазиха работата си. Захариев изпълни инвестиционната си програма и е увеличил живота на предприятието”, каза Костов.

Той допълни, че ОЦК-Кърджали е препродаден на Захариев от банкера Цветелина Бориславова, която е първият собственик на предприятието след приватизацията.