Масовите арести след опита за преврат в Турция са може би най-доброто за една държава, която е „по-специфична” с вътрешната война, която води срещу кюрдите и която без твърда ръка не може да оцелее. Това коментира в студиото на „Тази сутрин” журналистът Илхан Андай.

Според него в нощта срещу събота лидерите на опозицията са действали мъдро, като са призовали поддръжниците си да не излизат по улиците. В противен случай е имало риск призованите от президента Реджеп Ердоган хиляди активисти на управляващата Партия на стабилността и развитието да влязат в сблъсък с кемалистки настроени националисти (в т.ч. и „сиви вълци”) и да се стигне до гражданска война.

Андай отбеляза, че това е първият в историята на Турция опит за преврат на ислямист срещу ислямист. По думите му соченият за „поръчител” на метежа духовник Фетхлуллах Гюлен е с „безкрайно много възможности” на финансово и политическо равнище.

„Организацията на Гюлен е тази, която вкара бурките и характерните бради в България преди 24-25 г. Много след това се появи Ердоган”, посочи той във връзка с възприетата представа на Гюлен като по-светски настроен от турския президент.

„Ердоган е лидер, който цял един живот ходи по ръба на бръснача, но съдбата го обича – военни искаха да го убият, военни го спасиха”, отбеляза журналистът. Според него след овладяването на първоначалната ситуация, разузнаването е задействало своя план за елиминиране на хората на живеещия в САЩ Гюлен и така се е стигнало до масовите арести.

Илхан Андай постави ситуацията и във външнополитически контекст: „Америка има интереси,  през годините подкрепяха и Осама бин Ладен срещу Русия. Америка има сметка Турция да не е силна, но и не може без Турция”.

Според него и спирането на тока на базата Инчирлик е било символичен акт, след като Вашингтон не е разрешил вдигане на изтребители срещу летателни апарати на метежниците, застрашили президентския самолет.

„Неуспешният преврат не означава, че всичко е тип-топ – икономиката се тресе, инвеститори декларират, че напускат страната, хората не са уверени за утрешния ден”, подчерта журналистът. Според него събитията от последните дни няма лесно да доведат до едноличен режим на Ердоган, защото на него не му достигат 60 депутати за конституционни промени, а е малко вероятно опозиционните лидери да застанат зад него.

Последният военен преврат?

Събитията от нощта на 15-16 юли ще затворят страницата на военните преврати в турската история. Това коментира кореспондентът на БНР и БТА в Турция Нахиде Дениз.

Тя сподели, че много хора все още пазят спомена от преврата от 1980 г., когато са били убити над 10 000 души. Именно заради това и толкова масово турците са се вдигнали срещу танковете.

В последно време е имало информации, че военните не са доволни от политиката на Ердоган и от войната с кюрдите, но никой не е очаквал да се стигне до преврат.

Дениз подчерта, че обикновените хора обичат своите войници и именно затова трябва да бъде търсена отговорност на тези, които са предизвикали сблъсъка между тях.

  • „Докато търсихме дете, прозвуча мелодия от една играчка“: Пред bTV говорят спасителите, върнали се от Турция
  • Ердоган: Извънредното положение в Турция ще продължи "докато всичко се нормализира"
  • Съдят 47 души за опит за убийство на Реджеп Ердоган
  • Турция след опита за преврат – затвор, мъчения и преследване
  • Започна съдебен процес срещу Фетхуллах Гюлен и 72 негови привърженици
  • Турската полиция арестува главния редактор на опозиционния вестник "Джумхюриет"
  • Парламентът на Турция одобри удължаване на извънредното положение в страната
  • Фетхуллах Гюлен обвини Реджеп Ердоган за опита за преврат
  • Турция арестува потребителите на мобилно приложение
  • Екип от САЩ ще проучи в Турция твърденията за престъпна дейност на Фетхуллах Гюлен