Руските военновъздушни сили ще продължат ударите по мишени в Сирия, свързани с "Ислямска държава" и други терористични групи въпреки частичното изтегляне, съобщи заместник-министърът на отбраната Николай Панков, цитиран от РИА Новости и Ройтерс.

Панков направи изявлението ден след като президентът Владимир Путин обяви, че "основната част" от руския военен контингент в Сирия ще започне да се изтегля.

"Постигнахме определени положителни резултати и се появи истинска възможност за прекратяване на това продължително противопоставяне", каза Панков на церемония в руската военна база в Хмеймим.

"Но е още рано да говорим за победа над тероризма. Руската авиационна група има за задача да продължи ударите по терористични мишени", допълни той.

По данни на шефа на кремълската администрация Сергей Иванов, Русия ще остави най-модерната си система за противовъздушна отбрана в Сирия въпреки планираното изтегляне на основната част от руските сили.

За да се гарантира сигурността, включително от въздуха, ще бъде оставена системата "повърхност - въздух" С-400, каза той пред журналисти. С обсег от 400 км, тази система ще гарантира на Русия контрол над огромни участъци от небето над Сирия, коментират експерти. 

Председателят на комитета за въоръжените сили в горната камара на руския парламент Виктор Озерев прогнозира, че в двете бази на Русия в Сирия ще останат до 1000 военнослужещи, предаде Асошиейтед прес.

Озерев каза, че за охраната на базите в Хмеймим и Тартус Русия ще се нуждае от минимум два батальона, т. е. от около 800 войници.

Русия ще продължи да извършва разузнавателни полети, което изисква оставане на някои от летателните екипажи, допълни той. Руските военни инструктори, които съветват сирийската армия, също ще останат в Сирия, каза Озерев. 

Снимка: Reuters

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че решението на Русия да изтегли част от военния си контингент от Сирия не означава, че Москва е недоволна от позициите на президента Башар Асад, предаде ТАСС.

На въпрос дали има разминаване в позициите на Москва и Дамаск за мирния процес, Песков отговори, че "еднакви мнения няма как да съществуват, но че Русия е за мирно решение на вътрешносирийския проблем". 

Руският политически наблюдател Евгений Минченко коментира, че най-големият риск за Русия в сирийската операция беше да не бъде въвлечена в продължителен военен конфликт. "Но както видяхме, това не стана", посочи той, цитиран от ДПА.

Първата група руски самолети, включително авиолайнер Ту-154 и бомбардировачи Су-34, напусна тази сутрин военната база Хмеймим в Латакия и пое към Русия, съобщи руското министерство на отбраната на сайта си.