Антикризисният марш „Пролет” на руската опозиция, насрочен за 1 март в Москва, но заменен с траурно шествие в памет на убития опозиционер Борис Немцов, може все пак да се състои, макар и със закъснение. Това заяви Сергей Давидис от ръководството на партията „5 декември”, информира „Независимая газета”.

Политическите и социално-икономическите обстоятелства в Русия, за промяна в които настоява „Пролет”, все още са факт и дори се изострят във връзка с убийството на Немцов, пояснява пред вестника Давидис.

Преди обаче да се обяви нова проява, трябва например да приключи 15-дневният арест за неразрешен протест на Алексей Навални, чиято фигура според мнозина в руската опозиция трябва окончателно да стане водеща за цялото протестно движение, смята активистът.

Партията на Немцов РПРЦПАРНАС засега не коментира възможността за ново шествие „Пролет” и е обявила мораториум за всякакви масови прояви, докато не минат 40 дни от смъртта на нейния съпредседател, застрелян на 27 февруари в Москва, посочва Константин Мерзликин от партийното ръководство.

Дори ако е целесъобразно да се организира нова протестна акция, тя трябва да е с друг формат и задължително във връзка с някакво събитие, казва Дмитрий Крайнев, юрист на руската Партия на прогреса. „Независимая газета” споделя това мнение и дава примери за такъв повод: евентуални нарушения на Минските споразумения за примирие в Украйна, нови санкции, ценови скок – всичко, което би могло да засили протеста. Друг въпрос е колко хора ще излязат на улицата.

Според Дмитрий Крайнев всички предишни организатори на „Пролет”, включително Михаил Ходорковски – бившият олигарх, днес опозиционер, може да подкрепят нова демонстрация, но трябва опозиционните сили да се сплотят около някаква ясна идея. Но тъкмо консолидацията на т. нар. извънсистемна опозиция в Русия създава днес най-големи проблеми, отбелязва „Независимая газета”.

Опозиционери може да поискат от руския президент Владимир Путин разрешение да наблюдават следствието за убийството на Борис Немцов, пише „Ведомости”, като се позовава на бившия депутат Генадий Гудков.

„Предложихме създаването на контактна група, която редовно да разговаря с ръководството на Следствения комитет за дискусии по хода на разследването, защото се боим за съдбата си и искаме следствието да бъде обективно”, казва Гудков.

Достъпът до разследването е необходим, за да може опозицията да дава оценка на различните версии и да не допуска политически спекулации, заяви и московският лидер на РПР-ПАРНАС Иля Яшин. Мнението му споделя и столичният водач на Партията на прогреса Николай Ляскин.

  • 40 дни от разстрела на Борис Немцов в Москва
  • Нов свидетел на разстрела на Немцов
  • Общо петима обвинени за убийството на Борис Немцов
  • Русия нарече "връх на цинизма" критичната оценка на ЕП по повод смъртта на Немцов
  • Водолази намериха пистолета, с който е убит Борис Немцов
  • Обрат на процеса за убийството на Борис Немцов
  • Трима заподозрени за убийството на Борис Немцов искат на свобода
  • Немцов убит заради критики към исляма
  • Петима души в ареста за убийството на Немцов
  • Заподозрян за убийството на Немцов се взриви при арест