Огромeн метеор е експлодирал в земната атмосфера през декември миналата година, съобщи Би Би Си, позовавайки се на НАСА.

Експлозията е втората по сила от този вид за последните 30 години и най-голямата от метеорита над Челябинск в Русия преди шест години. Тя обаче е останала незабелязана, защото е била над Берингово море край руския полуостров Камчатка.

Освободената енергия от метеора е била 10 пъти по-голяма от тази на атомната бомба. Линдли Джонсън от НАСА обясни пред Би Би Си, че толкова голям метеор експлодира в земната атмосфера два-три пъти на 100 години.

Какво е известно?

Метеорът е преминал през земната атмосфера на 18 декември със скорост от 32 км/секунда под ъгъл 7 градуса. Размерът му е бил няколко метра. Експлодирал е на около 25,6 км над земната повърхност, като ударната енергия е била 173 килотона. Експлозията е регистрирана от военни спътници и НАСА е уведомена за събитието.

Каква е значимостта?

През 2005 г. Конгресът на САЩ възложи на НАСА да намери 90% от близките до Земята астероиди с големина 140 м или по-големи до 2020 г. Космическите скали с такъв размер са така наречените "проблеми без паспорти", тъй като се очаква те да засегнат цели региони, ако се сблъскат с Земята. Учените смятат, че ще са им необходими още 30 години, за да изпълнят тази директива на Конгреса.

След като бъде идентифициран приближаващ обект, НАСА е постигнала известен успех при изчисляването на това къде на Земята ще възникне въздействието въз основа на точно определяне на орбитата му. През юни 2018 г. малък 3-метров астероид бе открит от наземна обсерватория в Аризона осем часа преди удара. От НАСА след това определиха точността на орбитата, която е използвана за определяне на вероятното място на удар. Това показа, че скалата вероятно ще удари Южна Африка. Точно както предположиха учените, огнена топка бе видяна над Ботсвана на кадри от охранителни камери във ферма. По-късно в района са открити фрагменти от обекта.

Как може да се подобри мониторингът?

Последното събитие над Берингово море показва, че по-големи обекти могат да се сблъскат със Земята без предупреждение. Изводът е, че е необходимо засилено наблюдение.

По-ефикасна мрежа за наблюдение би трябвало да се изгради не само от наземните телескопи, но и от космически обсерватории.

Концептуална мисия, която още е в развитие, би изпратила телескоп, наречен „NeoCam” в орбита около Земята, където да открива потенциално опасни астероиди, по-големи от 140 м.

"Идеята е да се доближим колкото е възможно повече до изпълнението на поставената задача да намираме 90% от големите астероиди близо до Земята, дадена на НАСА от Конгреса”, обясняват учените.