Светът има нужда от универсална рамка за намаляване на риска от бедствия, към която всички да подходят отговорно, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Посланието тя отправи от трибуната на Третата световна конференция на ООН за намаляване на риска от бедствия.

„Всяко евро, инвестирано в превенция, спестява между четири и седем евро за справяне с последствията от бедствията, когато те настъпят. Затова е нужно по-ефективно използване на средствата”, допълни Георгиева.

Тя призова още за по-голям ангажимент към прилагане на приетите правила на практика, интегриране на мерки за управление на риска от бедствия във всички политики, както и въвличане на обществото като цяло в работата по намаляване на риска от бедствия.

Третата световна конференция на ООН за намаляване на риска от бедствия има за цел да приеме документ, който да наследи Рамката за действие Хиого 2005-2015. Форумът се провежда в японския град Сендай от 14 до 18 март 2015 г.

Кристалина Георгиева е начело на делегацията на Европейския съюз на събитието заедно с европейския комисар за хуманитарна помощ и реакцията при кризи Христос Стилианидис, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

Тази сутрин Георгиева беше един от гостите на закуска, организирана от генералния секретар на ООН Бан Ки Муун, която събра всички лидер на световната организация в борбата за намаляване на риска от бедствия. Георгиева е един от тримата глобални лидери на световната организация в борбата за намаляване на риска от бедствия. Тя е носител на тази титла редом с президента на Финландия (2000 – 2012 г.) Тария Халонен и президента на Индонезия (2004 – 2014 г.) Сусило Бамбанг Юдойоно. В рамките на събитието Кристалина Георгиева се срещна с Хелън Кларк (Програма на ООН за развитие), Ертарин Казън (Световната продоволствена програма на ООН), Маргарет Валстрьом, специален представител на ООН за намаляване на риска от бедствия.

Третата световна конференция на ООН за намаляване на риска от бедствия в Сендай се провежда само няколко дни след 4-тата годишна от тежкото земетресение, последвано от мощно цунами, което разруши голяма част от източното крайбрежие на Япония и причини аварията в АЕЦ „Фукушима”. Преди няколко месеца се навършиха и 10 години от катастрофалното цунами в Индийския океан, което опустоши огромна част от крайбрежието на Индонезия, Тайланд, Шри Ланка и Индия.