Бившият президент на Гамбия Яя Джаме, който отказваше да се оттегли от властта, в крайна сметка призна поражението си и отиде в изгнание в Екваториална Гвинея след натиск от страните от Западна Африка.

Отпътуването на Джаме слага край на напрежението, след като хиляди войници от Сенегал и Нигерия нахлуха в Гамбия в четвъртък.

Това отваря пътя и за завръщането на избрания президент Адама Бароу, който положи клетва в посолството на Гамбия в Сенегал в четвъртък.

Яя Джаме пое властта след преврат през 1994 г. Срещу неговото правителство се отправят обвинения в мъчения и убийства на опоненти.

След като новината за отпътуването на Джаме от Банджул се разпространи, нямаше големи празненства, на някои хора казаха, че чувстват облекчение след годините на страх, отбелязва Ройтерс.

Снимка: Reuters

Принуждаването на Джаме да се оттегли от властта вероятно ще бъде отчетено като успех за африканската дипломация и може да създаде прецедент в регион, където защитниците на демокрацията от десетилетия настояват за честни избори и край на авторитарните режими.

Силите за сигурност на Джаме не оказаха съпротива на войниците от Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС).

Около 4000 войници все още се намират в Гамбия и някои ще останат, за да обезпечават сигурността.

Атлантическите плажове на Гамбия я превръщат в туристическа дестинация за европейците. Туризмът, производството на фъстъци и изпращането на суми от чужбина са ключови за икономиката на Гамбия – страна с население от 1,8 млн. души.

Икономиката на Гамбия се очаква да нарасне с 4,5% през 2017 г. след 4-процентен през миналата година, сочат данни на Световната банка.