ЕС и Канада са се ангажирали да предприемат "значителни" стъпки, за да "подобрят положението" по въпроса с визовата реципрочност. Това се посочва в съобщение на Европейската комисия по повод посещението в Торонто на еврокомисаря по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос.

Отбелязва се, че въпросът с визите, изисквани от Канада за някои от гражданите на ЕС, е бил част от двустранните разговори. Канада и ЕС са ключови исторически партньори, решени да продължат статегическото си приятелство и връзки в бъдеще, се посочва в съобщението.

На 12 май постоянният представител на България в ЕС посланик Димитър Цанчев съобщи, че на този етап България има затруднения да подкрепи споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада, без да бъде решен въпросът с визовата реципрочност между Канада, България и Румъния.

Посланикът изрази българската позиция на заседание на Съвета на ЕС по външни работи. Намеренията на председателството на Съвета са до края на юни споразумението да бъде внесено за одобрение. Предвижда се след това документът да бъде подложен на ратификация от националните парламенти.

Срокът за отпадането на визите за български и румънски граждани изтече, но все още няма решение.

ЕК трябваше да приеме решение за връщане на визите за канадски граждани, които пътуват до ЕС, но засега не е взела такова решение, а е изпратила обратно въпроса за обсъждане в Съвета и Европейския парламент.

Българската позиция е, че от страна на канадското правителство трябва да бъде показан съвсем ясен политически ангажимент в конкретни времеви срокове за решаването на въпроса с отмяната на визите за българските граждани.

Нашата страна изпълнява изискванията за отпадането на канадските визи, освен по отношение на броя на отказите за издаването на визи на българи. Решаването на този проблем се разглежда като въпрос, подлежащ на политическо решение от канадското правителство.