Френският президент Франсоа Оланд предупреди, че „противоречивите интервенции“ на турски руски сили в Сирия биха могли да доведат до ескалиране на конфликта. Той каза това по време на среща с френски дипломати и призова за незабавно спиране на бойните действия, след като по-рано Турция атакува подкрепяни от САЩ кюрдски бойци в Сирия.

По думите на държавния глава е „напълно разбираемо“ желанието на Турция да иска да се защити от „Ислямска държава“ след терористичните атаки в страната. Въпреки това френският държавен глава посочи, че Турция в момента извършва „действия срещу кюрдски бойци, които на свой ред се сражават срещу „Ислямска държава“ с подкрепата на (водената от САЩ – бел. ред.) коалиция“.

Президентът също така допълни, че „от близо година Русия подкрепя режима на Башар Асад, който използва тази подкрепа, за да бомбардира бунтовници, както и цивилно население, което дава преднина на всякакъв вид екстремисти“.

Аштън Картър призова Турция да се съсредоточи върху борбата с "Ислямска държава"

Американският министър на отбраната Аштън Картър каза, че кюрдските Сили за защита на народа (СЗН) се изтеглят на изток от река Ефрат, и призова Турция да се съсредоточи върху борбата с групировката "Ислямска държава" (ИД), а не да атакува кюрдски бойци от сирийските бунтовници, предадоха Ройтерс и ТАСС.

"Призоваваме Турция да остане съсредоточена върху борбата с ИД, а не да се занимава със Сирийските демократични сили (СДС)", заяви Картър.

Той каза, че възнамерява да разговаря следващата седмица в Европа с турския министър на отбраната Фикри Ъшък.

По думите му председателят на Съвета на началник-щабовете на американските въоръжени сили генерал Джоузеф Дънфорд е разговарял с турския си колега в неделя.

Картър заяви, че САЩ са убедили СДС да стоят на изток от Ефрат, където няма да влизат в контакт с турските сили от западната страна на реката, като така и едните, и другите ще могат да се бият с ИД от своите позиции, посочва Асошиейтед прес.

"Призоваваме и двете страни да не се бият помежду си", каза той, приканвайки турските войски и кюрдските сили в Северна Сирия да спрат боевете помежду си, тъй като според него това пречи на усилията за разгромяване на ИД.

Изказването на Картър и направеното по-рано изявление на Пентагона са първите критики на САЩ срещу съюзника им в НАТО Турция, откакто тя започна военни действия в Северна Сирия с американска подкрепа, за да помогне на сирийските бунтовници да превземат град Джараблус от ИД.

Битката противопоставя Турция срещу предвожданите от кюрдите СДС, които са подкрепяни от САЩ и са най-ефективната сухопътна сила, биеща са с ИД в Сирия. Това поставя Вашингтон в трудно положение да избира между двама съюзници и то вероятно ще отклони ресурси от борбата с ИД.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза, че Анкара ще продължи военната си операция в Сирия, докато ИД и кюрдските сили не спрат да представляват заплаха за сигурността на страната му.

По думите му Турция е решена да предприеме всички необходими действия както на своя територия, така и в чужбина, за да защити гражданите си.

Междувременно сирийските кюрди обвиниха турските сили, че прочистват местното население

Говорител на ръководени от кюрдите сили в Северна Сирия заяви, че турските военни прогонват местно население в северните части на Сирия, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"Целта на турската държава е да унищожи населението на региона и да го замени с ислямистки екстремисти", каза Шерван Даруиш, говорител на Военния съвет на Манбидж, добавяйки, че разглежда Турция като окупационна сила" в Сирия.

По думите на говорителя турските въздушни удари са причинили смъртта на десетки цивилни, въпреки че турски представител отрече по-рано тези твърдения. Даруиш призова за международно разследване на турската офанзива.