Демокрацията по света е в отстъпление. Някогашните демократи и либерални реформатори са заменени от автократи, които не зачитат демократичните ценности, а политическият възход на Доналд Тръмп, показва, че дори САЩ имат проблеми с демокрацията, пише в. „Файненшъл таймс”. 

Според автора на материала – Гидиън Рахман, неуспехът на Арабската пролет от 2011 г. е основната причина за политическата анархия и кръвопролитията, на които ежедневно ставаме свидетели.

Авторитарни лидери от целия свят изтъкват Близкия изток като пример за това какви опасности крие преждевременната демократизация, казва авторът.

На мястото на вдъхновяващите демократи като Нелсън Мандела в Южна Африка и Вацлав Хавел в Чехословакия и либералните реформатори като Михаил Горбачов и Борис Елцин в Русия днес стоят автократи, които не зачитат демократичните ценности като Владимир Путин и Реджеп Ердоган.

Номинацията на Доналд Тръмп за кандидат-президент пък показва, че дори и САЩ – „лидерът на свободния свят”, има сериозни проблеми с демокрацията, пише Рахман.

Снимка: iStock

За да докаже тезата си, журналистът посочва поредица от събития в световен мащаб. В Тайланд, например, през 2014 г. имаше военен преврат, а миналата седмица в страната беше проведен референдум за нова конституция, която може да циментира контрола на военните над политиката.

В Малайзия пък либералите са в окаяно положение заради машинациите на правителството, докато известният лидер на опозицията Ануар Ибрахима е за пореден път в затвора.

Миналата седмица Китай раздаде присъди на правозащитници в град Тиендзин, а Русия изпрати за 12 години в трудов лагер опозиционния политик Евгений Урлашов по обвинения в корупция, които според автора изглеждат „скалъпени”.

Не всички държави обаче вървят в грешната посока, твърди Рахман. Например по-рано тази година в Мианмар за пръв път от над половин век на власт е цивилно правителство, а миналата година пък в Нигерия за пръв път действащият президент загуби изборите и отстъпи мирно властта.

Понякога дори едно или две събития могат да променят историята. Нелсън Мандела излезе от затвора през февруари 1990 г., което беше само три месеца след падането на Берлинската стена. Тези две събития тогава вдъхновиха демократи и либерали по целия свят, пише Рахман.