Министър-председателят Бойко Борисов пристигна в Будапеща. Той е начело на делегация, която участва в шестата Среща на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай. 

Без да има характер на международна организация, форумът „16+1” излъчва силни сигнали на стабилност, добронамереност, сътрудничество, търсене на общи подходи и решения, посочи министър-председателят Бойко Борисов.

Той посочи, че след стартирането през 2012 г. на механизма за редовни срещи между ръководителите на Китай и страните от ЦИЕ китайските компании са засилили присъствието си в областта на инфраструктурата в този регион.

„Разчитаме на китайското правителство активното сътрудничество и двустранните интереси да намерят израз в прагматичния подход, които да доведе до реализирането на конкретни проекти“, каза Борисов като изтъкна, че за България те са свързани основно с изграждането на автомагистралите „Хемус“ и „Черно море“, както и на ж. п. линията Русе – Варна. Другите възможности за сътрудничество са в енергетиката, селското стопанство, индустриалните зони, електронната търговия, иновациите, медицината. По думите му, реализацията на проекти в тези области ще доведе до откриването на нови paбoтни мecтa, повишаване cтaндapтa нa живoт и нов тлacъĸ нa иĸoнoмичecĸия pacтeж.

Българското правителство е готово за активно сътрудничество при ясно очертани и взаимноизгодни условия за двете страни. Необходимо e да се излезе извън остарялата схема на кредитиране с държавни гаранции като се търсят нови и гъвкави подходи, като например публично-частното партньорство, подчерта Бойко Борисов.

В делегацията са министрите на транспорта Ивайло Московски, на икономиката Емил Караниколов, на туризма Николина Ангелкова, както и заместник-министърът на земеделието Вергиния Кръстева.

В рамките на форума е предвидено и подписването на Протокол за сътрудничество в селскостопанската сфера между България и Китай.