Блокирането на емоциите води до взрив или до тежки проблеми във взаимоотношенията с партньора или с децата вкъщи, важно е близките ни да разбират какво ни е и какво може да ни помогне да се почувстваме по-добре. Това коментира в студиото на „Тази неделя” психотерапевтът Магдалена Ангелова.
Тя посочи и петте стъпки, които трябва да следваме в конфликтна ситуация. В началото трябва ясно да посочим фактологията (напр. чиниите са забравени на масата) без излишни емоции. След това трябва ясно да обясним как се чувстваме от видяното и да помолим отсрещната страна да направи нещо за нас, за да се почувстваме по-добре.
Важно е да не пренебрегваме принципа на равенството – да попитаме какво можем да направим за човека до нас. Не бива да забравяме и приятните изненади, които е нужно да правим.
Останем ли в болката и фиксирани в липсите, за любовта не остава място, категорична беше Ангелова.
Според нея децата стават уязвими от говоренето за оценки и често страхът от провал ги спира да покажат възможностите си. Затова и тя посъветва да говорим за постижението, за наученото, а не за написаното в бележника.