Хората, които живеят в гъсто населените и натоварени градове са по-здрави и по-щастливи от обитателите на предградията. Това е резултатът от ново изследване, което влиза в челен сблъсък с популярното схващане за живота в големите населени места.

Проучването на специалисти от Оксфордския университет и Хонконгския университет е обхванало 400 000 жители на 22 града във Великобритания, сред които столицата Лондон, Глазгоу и Кардиф. 

Изследователите са установили, че жвиеещите в търговските зони на големите градове водят по-активен социален живот и се разхождат повече от обитателите на предградията. Социалната активност прави хората по-щастливи, а благодарение на движението нивата на затлъстяване сред тях са по-ниски.

"Колкото по-компактни стават градовете, толкова по-лесно става обикалянето из тях. Гъсто населените жилищни райони често са по-добре проектирани и предлагат привлекателни дестинации. Хората стават по-независими от автомобилите си и използват обществения транспорт или ходят пеша, за разлика от жителите на по-ненаселените предградия, за които личният транспорт често е единствената възможност", обясни Чинмой Саркар от изследователския екип. 

Експертът смята, че проучването ще помогне на властите да "влязат в час" и да спрат да вярват в митове относно това какво прави един град функционален.