Христо Бисеров е невинен, реши Софийският градски съд.

Обвинението срещу бившия зам.-председател на Народното събрание беше за извършени три умишлени престъпления – за избягване установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери, за нарушаване на Валутния закон относно задължението за деклариране на сделки с валутни ценности и за затаяване на истина в писмена декларация, подадена пред Сметната палата.

Нито едно обвинение не издържа пред съда. Според съдебния състав, Христо Бисеров не е дължал данъци на държавата от близо 19 хиляди лева. Не беше прието и обвинението, че заместник-председателят на 42-рото Народно събрание не е декларирал сделки с валутни ценности. Същата беше съдбата и на третото обвинение -  че е подал непълна декларация пред сметната палата.

Прокуратурата поиска вчера 4 години затвор за него

След две отлагания Софийският градски съд (СГС) вчера даде ход на делото, което приключи за по-малко от един работен ден.

Прокуратурата се отказа от част от своите свидетели, защото съпругата на Бисеров и доведения му син имат право да не дават обяснения.

Христо Бисеров обясни, че разбира в какво е обвинен, но не разбира защо.

А Христо Бисеров чака дали обвинението ще изпрати в съда още един обвинителен акт срещу него - за пране на пари.

В края на април тази година по искане на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), Софийският градски съд запорира имущество на обща стойност 1 555 883 лв., собственост на Христо Бисеров и сина му Ивайло Главинков.

Запорираното имущество на Христо Бисеров е на обща стойност 1 262 483 лв. То включва недвижим имот в София, лек автомобил, 9 банкови сметки. Запорираното имущество на Ивайло Главинков е на обща стойност 293 400 лв. То включва апартамент в София, вилна сграда в землището на гр. Долна баня, дялове в 5 търговски дружества, както и 9 банкови сметки.

59-годишният Бисеров беше депутат в периода 1991-2000 и от 2005-2009 г. Той беше главен секретар на СДС от 1994 до 2000 година и беше наричан "сивия кардинал".

През 2000 г. призова тогавашния премиер Иван Костов да подаде оставка.

През 2005 г. влезе отново в Парламента като представител на Движението за права и свободи (ДПС). Той беше и зам.-председател на Народното събрание, което напусна през ноември 2013 г.