Здравословното състояние на бившия министър на културата Вежди Рашидов е натежало при решението му да се откаже от трети мандат на поста. Това съобщи самият той в предаването „Тази сутрин” по bTV.
„Време ми е емоциите малко да спаднат и да се живее по-разумно”, каза той.
Рашидов отрече в случая да е повлиял скандалът с „Двойната къща” в центъра на София, която доскоро беше паметник на културата. Тя вече е съборена, след като по време на президентските избори Mинистерството на културата премахва защитения й статут. Собственик на имота от няколко години е Кирил Киров, по-известен като Киро Японеца, за когото Рашидов беше категоричен, че не познава.
„Всичко си има край, никой не е женен за властта и никой не бива да живее с чувството, че това е безкрайно”, посочи Рашидов.
Той отбеляза, че е бил кандидатура за министър, но е трябвало да вземе сам решение. „Беше ми трудно да го съобщя на премиера Бойко Борисов, защото работех с него прекрасно. Ставам на 65 г., трябва да се път на по-младите”, посочи Вежди Рашидов, който допълни, че има нужда да изкара старините си малко по-спокойно.
„Искам да остарея като скулптор. Като министър по-малко влизах в ателието”, допълни бившият министър.
По думите на Рашидов Борисов е проявил разбиране, когато му е съобщил за решението си.
Той определи новия министър на културата Боил Банов като подготвен и уравновесен човек, който познава материята. „Той вдигна Хасковския театър на крака, прекрасно работихме 2 г.”, подчерта Рашидов.
„Бойко е интересен чешит и прагматичен човек. Беше му тъжно, че няма как трети мандат да продължим в екипа му”, посочи Рашидов. Той определи скандала с „Двойната къща” като „активно мероприятие”, което му се спретва, и „мръсен удар”.
„Не познавам никакъв Киро Японеца, нито ми е предлагал нещо”, категоричен беше Рашидов.
Той изтъкна, че законът изрично казва, че министърът не взима сам решенията. „За целта има експертна комисия извън министерството от повече от 20 души, а министърът подписва протокола от решенията”, каза Рашидов.
Той подчерта, че е спазвал стриктно закона и че не министърът издава заповеди и документи за събаряне. „За да се събори една сграда, преди това трябва да има приет инвестиционен проект, някой друг ги приема тези неща. Не съм Пиночет, не мога да взимам еднолично решение”, каза Рашидов.