Сагата с урана в хасковската вода, продължила повече от два месеца, приключи. Според здравните власти водата в града вече не е опасна.

„Уранът не е изчезнал, просто просто влиза в норма… и друг път се е случвало. Понякога превишаването, поне по обяснения на инженерите, на хидрогеолозите, се дължи на малко по-обилни валежи. Но данните са ясни, те са изчислени , хората наистина могат да ползват водата, без да се притесняват” обяви главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев

Проблемът започна от помпената станция в града – кладенците се оказаха пълни с уран и бяха спрени. Предстои пускането им, но след още проби и анализи.

„Очакваме резултатите от химичните анализи и микробиологията и очакваме в началото на другата седмица да бъдат пуснати в мрежата петте кладенеца”, уточни инж. Тодор Марков, управител на ВиК.
Тогава трябва да падне и забраната за пиене и готвене. Дългосрочното решение обаче са нови сондажи, далеч от замърсената зона.

„Вече е избран изпълнител за изграждане на  4 броя кладенци в Северната зона  на града, като срокът за изграждането им е около 3 месеца”, обяви кметът на община Хасково Евгени Консулов.  

Но и след пускането на новите кладенци градът остава рисков и под пълен мониторинг на водата.