Разкопките в Силистра за новата ВиК мрежа в града дадоха археологически резултат. Зрители на bTV обаче се оплакаха, че преминаването за някои от жителите е невъзможно.

При строителството на пречиствателна станция в Силистра е открит градеж, който според специалистите ще се окаже един от петте най-важни за българската археология храмове.

След като през преди четвърт век беше открита епископска патриаршеска базилика на брега на Дунав с всички атрибути на катедрален храм, никой от специалистите не е очаквал, че може да бъде открита още една патриаршеска църква, на 90 метра от първата, също от времето на Първото българско царство.

„И забележителното е, че дълъг период от време, сега колегите ще засекат точните археологически данни, те действат съвместно”, коментира проф. д.и.н. Георги Атанасов, археолог в РИМ-Силистра.

Практиката епископските центрове да имат два храма е позната още от раннохристиянско време. Открити са и 30 гроба, които ще разкрият нови данни.

„Може би 50 на 50 като количество възрастни и деца, което говори за висока смъртност сред децата по това време. Иначе антрополозите биха казали каква е половата диференциация, възрастовата също, има ли изменения по костите, малформации и така нататък”, каза и Никола Русев, РИМ-Русе.

Откритието ще затрудни работите по водния цикъл на Силистра, но местни власти и археолози са решени да коригират проекта експедитивно, за да няма забавяне в сроковете.

„Тук не става въпрос за някаква обикновена градска църква. Тук става дума за храма-майка на българската патриаршия. За тронния храм на първите български патриарси, което му предава вече голяма историческа натовареност”, заяви проф. д.и.н. Георги Атанасов, археолог в РИМ-Силистра.

След като бъде проучен, новооткритият храм ще бъде консервиран и затрупан, очаквайки бъдещи специалисти и солидно финансиране.

Невъзможни за преминаване

Междувременно жители на Силистра се оплакаха от разкопаните улици. В рубриката „Аз, репортерът” получихме сигнал за трудноподвижна жена, която се е оказала в капан заради ремонтните дейности.

Според зрителя болната му майка не може да отиде на задължителните прегледи, от които и зависи закупуването на месечни и лекарства.

Движението по улицата е опасно и за останалите живущи.

„Домовете ни вече започнаха да се пропукват. Оградата започна да пропада. Проблемите са сериозни, а предстои дъждовен и зимен период, през който в калта ще е невъзможно да отидем на работа и училище”, пише зрителката.