Тютюнът е хиляди пъти по-качествен от произведения през 2014 г., а цените са същите. Това казаха хората от с. Вълкосел пред камерата на „Тази сутрин” по bTV, където по-голямата част от местното население се занимава с отглеждане на тютюн.
Един от местните жители – Сюлейман, разказва, че цените на суровината значително са паднали и въпреки положения труд хората не могат да си изхранят семействата. „Ако преди за 1 кг тютюн си купувахме 30 хляба, то сега и четири не можем да си купим”, коментира мъжът.
По думите му когато държавата е продавала килограм тютюна за 16 лв, 4 лв от тях са били за производители. В днешно време цената на суровината е скочила до 300 лв за кг, но изкопната цена за производителите не се е променила. Според Сюлейман „изкопните фирми ни ограбват с благословията на държавата”.
Някой от жителите на с. Вълкосел се канят да запалят продукцията си в центъра на селото, но да не го продадат на безценица.
Георги Арнаудов разказва, че сега продукта се изкупува на 4,20- 30 за кг и е в пъти по- качествен от миналата година. „Очаквахме цена средна изкупна цена да е над 6 лв, защото си заслужава качеството. Ние в момента тютюна го подаряваме”, казва Арнаудов.
Семейството на Георги и Спаска Арнаудови гледа тютюн още от деня след сватбата им. И двамата работят, а с тютюна си помагат на бюджета.
Арнаудова споделя, че изкарват по 1500 кг тютюн, за които взимат около 6000 лв. „Половината и повечето са за разходи, а с другите 3000 трябва да се изхраним цялото семейство”, коментира тя.
Имат две деца, тази година дъщеря им ще е абитуриентка. Не смятат, че ще успеят да ѝ подсигурят уроци за кандидатстудентските изпити или абитуриентски бал.
Техни съселяни пък споделят, че не продават тютюна, а го подаряват.
„Притеснени сме, всички хора сме притеснени, безпаричието ги води да предават тютюна си без пари. Предават го хората, подаряват го”, смята Спаска Арнаудова.
Съпругът ѝ Георги коментира, че са изпратили молба до омбудсмана да ги посети, за да види как се изкупува продукта.
Докато чакат по- добра цена обаче, тютюнът ще мухляса. Семейство Арнаудови твърдо е решило да не го подарява за разлика от други в селото.
Други от производителите напомнят, че цената на тютюна у нас е най-ниската в Европа. Освен това България е единствената страна, в която има т.нар. неплатимо (отбиви от тютюна: пясък, карагюбек, влаги и други – б.ред.), което е в размер между 1 и 9, а понякога дори 12%.
Какво мисли премиерът?
"Те винаги се оплакват, защото ако им е некачествен тютюнът няма кой да го купи" - така премиерът Бойко Борисов коментира в студиото на "Тази сутрин" проблемите на сектора.
Той отбеляза, че на производителите са били дадени "170 млн. живи пари", защото те са свикнали да гледат тютюн, макар да имат и други варианти.
Министър-председателят обяви, че предстои посещение на директора на "Чайна Табако" у нас, като целта е китайците да започнат директно да изкупуват у нас, а не суровината да стига до азиатската страна през посредници в Турция.