Военното присъствие в черноморския регион отново разпали словесни престрелки след като от ГЕРБ и бившият министър на отбраната Николай Ненчев изразиха безпокойство от това, което е договаряне на срещата на военните министри от НАТО миналата седмица.

Тогава служебният министър на отбраната и вицепремиер Стефан Янев обяви, че в Черно море ще има повече учения под егидата на морското командване на НАТО във Великобритания и в съответствие с международното право.

Договореностите на срещата в Брюксел бяха атакувани от ГЕРБ и БЗНС, чийто лидер доскоро беше министър на отбраната. Той изрази безпокойство какво е договорено от НАТО във формат военни министри за предното присъствие в Черно море. Вчера и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов припомни, че темата е деликатна заради позицията му да откаже обща флотилия в Черно море като обяви, че „ставало под сурдинка” и „вече сме цел”.

По този повод Министерството на отбраната разпространи съобщение, в което се разяснява: „На 24 юни 2016 г. правителството на премиера Бойко Борисов приема рамкови позиции, като основа за мандат на националната делегация, водена от  президента на Република България Росен Плевнелиев на Срещата на върха на НАТО във Варшава през юли 2016.  Рамковите позиции предвиждат да се подкрепят мерките на НАТО, насочени към увеличаване на сигурността в Черноморския регион чрез разработването на опции и препоръки за адаптирано предно присъствие. Основната цел на това присъствие е повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействие на силите на Алианса чрез разработване на по-интензивен график за учения, включващи сухопътен, военновъздушен и военноморски компоненти.”

Военното министерство припомня, че във Варшава президентът Плевнелиев и министрите на отбраната и на външните работи Ненчев и Митов са подкрепили адаптираното предно присъствие на НАТО и засиленото провеждане на учения в Черноморския регион с цел възпиране и предотвратяване на конфликти. През 2016 г. в региона са проведени общо 22 международни учения с участието на сухопътен, военновъздушен и военноморски компоненти.

И във Варшава преди година, и миналата седмица в Брюксел позицията на алианса е, че мерките, които се взимат от НАТО са отбранителни и пропорционални.

Провеждането на учения в Черно море беше предложено още по време на второто правителство Борисов по време на посещение на румънският президент Клаус Йоханис у нас миналата година. Румънската оферта предизвика трус по върховете на държавното управление след като премиерът Борисов отказа да участва в създаването на обща флотилия и предпочита да вижда платноходки, а не фрегати в Черно море.

По-късно при съвместно изявление президентът Плевнелиев, премиерът Борисов и военният министър Ненчев отрекоха да са договаряли обща флотилия.

В съобщението от днес на военното министерство се припомня, че „в Брюксел бе решено да бъде продължен процесът на увеличаване на  планираните тренировки, ситуационната осведоменост и оперативната съвместимост в района на Черноморския регион”.

Миналата седмица стана ясно, че работата по съвместната инициатива за повече сигурност в Черно море е продължила и НАТО ще засили отбраната ни по море с по- чести учения с трите черноморски държави от НАТО България , Румъния и Турция и партньорските държави Украйна и Грузия. Това ще бъде координирано от морското командване във Великобритания.

Тогава пред bTV министърът на отбраната Стефан Янев уточни изрично, че не става въпрос за обща флотилия, предното разполагане като инициатива по море е съобразено с международното право и конвенцията от Монтрьо, която забранява присъствието на кораби на нечерноморски държави за повече от 21 дни.

На фона на предизборните словесни престрелки по повод НАТО у нас, трябва да се отбележи, че взимането на решения, свързани с отбраната и сигурността в организации като НАТО отнема месеци при изготвянето на позиции, а реализирането на мерки още повече – години.

Например, възпиращите мерки по източните граници на НАТО бяха договорени след анексирането на Крим още на срещата на НАТО в Уелс през 2014 г. с разработването на план за действие , а предното разполагане на войски по източния фланг, утвърдено във Варшава през 2016 г. започна в началото на тази година.