Днешното решение на Парламента представлява пореден случай, в който българските депутати дадоха превес на партийните си интереси пред конституционните права на българските граждани. Това е позицията на президента Росен Плевнелиев по повод преодоляването на ветото, което той наложи на Изборния кодекс.

Той ще сезира Конституционния съд „с надеждата, че българската демокрация разполага с институционалните механизми да гарантира правата на гражданите, където и да са те по света”.

По-рано днес ГЕРБ, "Атака", ПФ и БДЦ запазиха ограниченията при откриването на избирателни секции в чужбина, прокарани в Изборния кодекс от националистическото обединение на ВМРО и НФСБ. Обещанието на управляващите е, че в кодекса ще има нова корекция, която ще улесни гласуването в чужбина.

Нашите сънародници масово протестират срещу промените, докато вносителите от ПФ обвиняват тях и президента, че, съзнателно или не, помагат на Турция да контролира вота у нас.

„Президентът не приема тезата, че политически цели в една демократична и правова държава могат да бъдат постигани със средства, различни от конституционно установените или че правата на една група български граждани могат да бъдат противопоставени на правата на други граждани”, се посочва в съобщението от прессекретариата на държавния глава.

Според Плевнелиев, ветото му не е акт на противопоставяне, а шанс за запазване на правата, които нашите сънародници зад граница са имали на предходните избори. „Вместо тези граждани да бъдат насърчавани за още по-активно участие, с днешния акт 43-ото Народно събрание ги отдалечава от родината”, коментира държавният глава.

Според него е важно парламентарните партии да работят за стабилност, но „няма как това да бъде постигнато, пренебрегвайки Конституцията”.

По-късно той коментира пред журналисти и че новите идеи за корекции в Изборния кодекс имат няколко проблема: "Не знаем какво народните представители ще решат, кога и дали изобщо ще се случи".