Две подписки в подкрепа и против оставането на проф. Божидар Димитров на поста директор на Националния исторически музей (НИМ) бяха внесени в Министерски съвет.

Подписката с искането за пенсионирането на проф. Димитров, инициирана от проф. Ивайло Дичев и проф. Калин Янакиев, беше внесена със събрани 2460 подписа.

В позицията се посочват и мотивите за искането за отсраняването на Димитров: "Обижда научната общност с недоказани твърдения; Обижда вярващите християни с езически измишльотини; Гордее се с това, че е бил сътрудник на ДС; Има търгашеско отношение към наследството, превръщано в бутафория пред туристите".

„Никой сериозен учен не може да има против извършването на археологически разкопки и възстановяването в автентични граници на онова, което принадлежи към нашето минало. Това, за което протестира колегията от учени, е злоупотребата с тези разкопки за цели, които нямат нищо общо с духовността”, коментира преди месец в ефира на bTV Янакиев по повод скандала със „светената вода” на Плиска.

Той нарече Димитров „главен жрец на републиката”.

В защита на директора на НИМ са се подписали 3600 души, с 1200 повече.

„Ние искаме обществена енергия да се използва в правене на нещата, а не в развалянето и в критикуването им”, каза на излизане от МС Петко Колев, председател на УС на фондация "Тангра Танакра".

"Внасям подписката от името на двете фондации "Приморско" и "Тангра Танакра". 3600 подписа в подкрепа срещу 2400 против. Очакваме, че МС и министър Рашидов ще вземат правилното решение и ще оставят проф. Божидар Димитров да ръководи музея, защото бих ви призовал да си помислите кой ще е този директор, който пълноценно да замести проф.Божидар Димитров. Вероятно има 2-3 такива личности", допълни Колев.

По думите му посещаемостта на историческите обекти се е вдигнала с 50%, откакто те се презентират от шефа на НИМ.

„Призоваваме опонентите на Божидар Димитров да направят конкурс за паметник и да видят колко трудно се правят нещата и колко лесно се критикува. Обектите, които се правят, може да имат слабости, но намират и обществена подкрепа, като например паметника на цар Самуил”, каза Петко Колев.

НИМ е упълномощен да заяви

Националният исторически музей (НИМ) излезе с позиция във връзка с подписката, която беше внесена по-рано в Министерски съвет, за пенсионирането на проф. Божидар Димитров

От НИМ уточняват, че в подписката почти няма имена на историци и духовници, почувствали се обидени от "недоказани твърдения" и "езически измишльотини".

"Докато в подписките "За проф.Божидар Димитров" стоят имената на 200 академици, професори, доценти от БАН и БАНИ, директори на Регионални музеи, митрополити и епископи, игумени на манастири, десетки свещеници", се допълва в позицията.

"И още нещо опасно има в тази подписка срещу проф.Божидар Димитров. Очевидно той трябва да бъде наказан за "мнение в историята", посочват още от НИМ.