Оставките на военния министър Николай Ненчев и на външния министър Даниел Митов трябва да бъдат поискани заради вредните им изказвания, поведение и политики – това обяви лидерът на АБВ в оставка Георги Първанов в предаването „Тази сутрин” по bTV. Макар че партията му продължава да е част от втория кабинет „Борисов”, председателят разкритикува рязко и коалиционната политика, и поведението на партньорите във властта.
„Пазейки добрия тон, още не сме се изказали рязко, но трябва да бъде поискана оставката на министъра на отбраната и на министъра на външните работи. Техните изказвания, тяхната политика, тяхното поведение е във вреда във всяко едно отношение”, отбеляза Първанов, без да отправи директно искане за оставки.
И двамата министри са от квотата на Реформаторския блок, който Георги Първанов обвини в „преяждане с власт”. „Реформаторският блок в моите очи е новото ДПС от гледна точка на преяждането с власт – навсякъде, където се отвори местенце, кандидатът е на реформаторите”, изтъкна Първанов. По думите му, „самото наименование” на политическата формация е само „претенцията и етикет”, лишен от съдържание, какъвто бил наложен при управлението на Иван Костов (1997-2001 г.).
Лидерът на АБВ в оставка осъди и реториката на председателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов след вчерашната му реч, която ядоса ДПС. „Това е най-грозният, най-агресивният език, употребяван от парламентарната трибуна. Дори Волен Сидеров е по-сдържан по отношение на вътрешноетническия диалог”, коментира Георги Първанов.
„Ако премиерът иска да усмири своите партньори – реформатори и патриотари, трябва да покаже характер”, препоръча още той.
Еднолично и хаотично
Георги Първанов не спести критики и към премиера Бойко Борисов и стила му на управление. „Забелязвам тенденции към връщане към рецидиви от управлението на кабинета „Борисов” 1 – решенията се вземат еднолично, като в първия мандат; освен това решенията се вземат хаотично - едно сутрин, на обяд второ, вечер вече има трето”, посочи лидерът на АБВ в оставка.
По думите му, най-важното е, че цели сектори са в ужасяващо състояние. „Ако опозицията поиска вот на недоверие за енергетиката, той няма да бъде лишен от основание. Тежкото наследство беше многократно утежнено”, подчерта Първанов.
„В оставката на бившия вътрешен министър Веселин Вучков има нещо лично. Борисов направи промените в службите за сигурност, за да може и вълкът да е сит, и агнето да е цяло. Няма да коментирам известната метафора с шлифера. Проблемът е, че някъде има взаимозависимост”, продължи Първанов.
„Въпреки че не приемаме стила на вземане на решения, не можем да кажем "не" на един относително добър вариант, какъвто е г-жа Бъчварова. Тя очевидно е компромисен вариант, но не мога да я обрека, че няма да се справи”, продължи още той.
Все пак Георги Първанов подчерта, че след последните решения и рокади АБВ престава да взема предвид коалиционното споразумение за участието си в кабинета „Борисов” 2. „В него все пак пише, че имаме право на особено мнение. Искам нормални цивилизовани коалиционни отношения. Не можем да научаваме от парламентарната трибуна за заем от 16 млрд. лв. и за ключови смени в сектор „Сигурност”, подчерта лидерът на АБВ в оставка.
Ивайло Калфин – „най-добрият министър”
Първанов се изказа изключително ласкаво за вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин, въпреки разногласията между двамата при гласуването на заема от 16 млрд. лв., подкрепата за който предизвика оставката на Първанов.
„Сложете от едната страна две дузини реформи, инициирани от Ивайло Калфин, а от другата – предложените реформи от така наречените реформатори, наистина са „така наречени”. Ивайло Калфин е най-добрият министър”, обяви Първанов.
„Ние показахме, че социална политика може да се прави и във властта, не само в опозиция от парламентарната трибуна. Калфин беше прав, че ако ние не гласуваме заема, ще буксува кабинетът. Според мен трябваше да гласуваме "против" и да излезем от правителството, но това вече е минало”, посочи още лидерът в оставка.
Той за пореден път разкритикува и поведението на финансовия министър Владислав Горанов. „Поведението на Горанов беше неморално в преговорите. Не може да твърдиш до 12 без 5, че всичко е изчислено, а в 12 без 5 да обясниш, че няма да харчиш 2 млрд. лв.”, посочи той.
„До последния момент групата стоя твърдо на позицията, но някъде по обяд до прословутата почивка, когато Горанов под натиска на Цветанов обеща да не харчи тези 2 млрд. лв. И БДЦ, и ДПС, и независими си промениха позициите, но само ние поставихме въпроса. Само ние се усъмнихме в реалността на думите на Горанов”, изтъкна още Георги Първанов.
Каква лустрация след 25 години?
Лидерът на АБВ в оставка изрази възмущение и от предложението Йордан Бакалов да оглави службата „Военна информация” към Министерството на отбраната. Преди дни министърът на отбраната Николай Ненчев освободи от длъжност директора на службата Веселин Иванов. За временно изпълняващ длъжността бе назначен полк. Светослав Даскалов. Като причина бяха изтъкнати противоречията за кадровото развитие на звеното, където 39% от ръководния състав е назначен преди 1991 г.
„Ръководството на тази служба винаги е било високо професионално и експертно. Какви са претенциите на министъра – той казва, че в системата са останали хора, родени преди 1961 г. Ние на 25-тата година от прехода ще правим лустрации – това е смешно”, смята Георги Първанов.
„Да разбиеш „Военна информация”, когато имаш заплахи като „Ислямска държава”, това е несериозно”, допълни той.
Лидерът на АБВ в оставка обаче призна, че „приветства” внасянето на пакет от законопроекти за службите, изготвен от няколко поредни правителства.
Лидерство след оставката
На фона на валящите номинации на лидера в оставка за председателския пост в АБВ от редица регионални структури, Георги Първанов не каза дали смята да участва в надпреварата. „Не мога да кажа дали ще приема номинациите. Това трябва да бъде избор на политики, не толкова на личности. Ако бъде приета моята визия, може би да”, намекна той и изрази надежда „да има достатъчно млади кандидати”.
„Аз съм лидер в оставка и ще продължа да изпълнявам функциите си до избора на нов председател. Вече има създадена организация за пряк избор на нов председател, което е безпрецедентно в лявото пространство”, изтъкна той.
„Въпросът е да не загубим доверието на избирателите. По-важно е да се изясни отношението ни към правителството, мястото ни в лявото. Имаме претенции за политики, не за постове”, настоя още Георги Първанов.