Ако в един характер на политик чувството, че винаги е прав и егото завзема повече територия, това поставя всички в трудно положение. Този коментар по адрес на ДСБ направи лидерът на „България на гражданите” и вицепремиер Меглена Кунева в студиото на „Тази сутрин”.

По думите й Реформаторският блок започнал с идеята да обединява съмишленици в център-дясно, но „тъмносините” не са направили достатъчно градивни стъпки.

Тя коментира специално решението на хората на Радан Кънев да подкрепят Росен Плевнелиев за втори мандат без да са се допитали до него преди това. Дни след заявката им, държавният глава обяви с месец по-рано от по-ранните заявки, че няма да се бори за преизбиране.

„Това беше много болезнено за президента Плевнелиев, напълно незаслужен удар. Дали е от неопитност, недалновидност, или с някакъв друг подтекст, резултатът е лош”, заяви Кунева.

Тя все пак отбеляза, че за предстоящия вот е възможно „напрягане” за обща кандидатура на РБ или в дясно-център. „Навсякъде, където ходя, винаги каня всички колеги от РБ по места. По места няма напрежение, в 99,9% от местата РБ работи добре”, подчерта лидерът на ДБГ.

Меглена Кунева беше категорична, че нейните депутати не са подкрепили преодоляването на президентското вето в замяна на гласове от ГЕРБ за антикорупционния й закон. Тя призна, че в ресорната парламентарна комисия все още няма пълна подкрепа за производствата по анонимни сигнали – въпреки гаранциите срещу злоупотреби във втория вариант на текста.

„Може да има защитени свидетели, криптирани имена... Да разчитаме на хората е това, което всяка демократична държава прави”, заяви Кунева.

Матурата не е точно изтекла

Вицепремиерът, който отговаря за просветата, за пореден път заяви, че държавният зрелостен изпит през тази година е преминал успешно и драконовските мерки за сигурност са сработили.

Кунева посочи, че усилията са били насочени най-вече в опазването на класните стаи, където се провежда матурата и по-специално да не влиза информация отвън. Именно за тази цел са били въведени видеонаблюдението, разместването на зрелостниците и раздаването на химикалки.

„Когато се изтегли билетчето, когато се види темата, информацията попада в ръцете на 10-ина хиляди души”, отбеляза тя и допълни, че и пробивът в сайта на МОН е станал чак след началото на изпита. С хакерската атака вече се занимава прокуратурата.

Снимка: Ладислав Цветков

Меглена Кунева изрази задоволство, че този път няма данни да е изтекъл резултатът от възможните тестове преди матурата.

„Не е въпрос на игра едни деца да се опитват да преписват, пък едни родители и квестори да се опитват да ги хванат”, подчерта тя.

Вече се обсъжда и промяна във формата на изпита, в т.ч. и чрез въвеждане на отделни модули.