Социална политика не се прави с раздаване на пари на калпак. Това заяви пред bTV вицепрезидентът Маргарита Попова. Думите й бяха по повод помощите, които правителството отпусна за най-бедните. Тя оцени това като положителна заявка, но подчерта, че все пак социалната чувствителност на елитите в България, а и в света, е много притъпена.

Като пропуски в управлението на страната в последните 20-тина години тя набеляза недостатъчното развитие на регионите, недостатъчните усилия за интегриране на малцинствата. Освен това Попова подчерта, че научният потенциал на България не се използва, липсва цялостна визия и структурна реформа.

Вицепрезидентът сподели също, че й става мъчно и чувството й за национално достойнство е накърнено, когато страната ни се представя като най-бедната в ЕС.

Маргарита Попова увери, че няма разнобой на „Дондуков” 2, въпреки че на много хора би им се искало да е така. Тя бе категорична, че с президента Росен Плевнелиев гледат в една посока, макар понякога да са на различни мнения.

По думите на Попова световните лидери трябва да се замислят много повече за социалните аспекти на икономическата политика и да покажат повече загриженост за обикновените хора. Вицепрезидентът разкритикува поведението на делегатите на Световния икономически форум в Давос, които пристигнали с луксозни автомобили, самолети и демонстрирали висок стандарт.

„21 век започна страшно. Отново ще излязат на преден план религиите, националната идентичност и това, че трябва да живеем заедно“, прогнозира Попова.

На въпроса дали би казала за себе си „Аз съм Шарли“, вицепрезидентът заяви: „Не. Не бих казала, защото въпросът е комплексен“.