Вицепремиерът и министър по социалната и демографската политика Ивайло Калфин няма да прехвърли своята партида и вноските си от частните пенсионни фондове към държавното обществено осигуряване. Това съобщи самият той пред журналисти преди работна закуска с представители на българския бизнес.

Ивайло Калфин обяви, че това предложение е дошло изневиделица и поради тази причина не е добро за бизнес средата. Той коментира, че мотивът за отлагането на пенсионната реформа за края на март е да има цялостно решение, а не отделни стъпки.

Приетото в меморандума между премиера и синдикатите е спор, който датира от 15 години, за ролята на капиталовите схеми, отбеляза министърът. Той допълни, че се надява Народното събрание да приеме хората да имат пълна свобода, без да бъдат подканяни да отидат на едно или друго място.

Според вицепремиера предложението не решава нито един проблем на НОИ. Пенсионните фондове все още не са започнали да поемат функциите си - универсалните ще започнат към 2020 г. да плащат, а проблемът на професионалните пенсионни фондове е, че те са изчислени за 8 години и практически не могат да поемат изплащането на пенсии, допълни Калфин.

Той съобщи, че за социална политика в бюджета има 90 млн. лева повече. По думите му ще има тежко упражнение във всички администрации, свързано с ограничаването на разходите за персонал, което означава съкращения или оптимизация на администрацията. Затова търсим такива подходи, които да не ощетят хората при получаване на различни социални услуги, допълни Калфин.

"Основните институции и водещи специалисти не бяха включени в задълбочен експертен и обществен дебат по предложените промени в осигурителната система. Отказът от социален диалог, от спазване на фундаментални принципи и конвенции на Международната организация на труда (МОТ) торпилира индустриалните отношения, като утвърждава модела на партиен и правителствен контрол над социалното сътрудничество с участие на удобни за манипулации социални партньори."

Това е записано в писмо на Българската стопанска камара до президента Росен Плевнелиев, с което се настоява той да упражни правото си на вето и да върне за ново обсъждане в Народното събрание промените в Кодекса за социално осигуряване, в случай че те бъдат окончателно приети в този им вид.

КНСБ пък настоява да бъде въведена възможност различните категории работници да имат право да избират в кой фонд да бъде внасяна осигуровката им за ранно пенсиониране.

  • Неясноти около осигуровките на хиляди младежи
  • Горанов: Дебатът за великденските добавки не е приключил
  • Данък за пенсиите на хората, които продължават да работят
  • Работещите тежък труд също да могат да избират къде да отиват вноските им за пенсия
  • Орешарски защити частните пенсионни фондове
  • Димитър Манолов: Пенсионна реформа не може да има
  • Държавата се отказа от национализацията на пенсионните фондове
  • Менда Стоянова: Няма отстъпление на ГЕРБ за пенсионната реформа
  • Миков: Пенсионната реформа е безпрецедентно непрозрачна
  • Френският посланик поискал разяснение от Калфин за пенсионната реформа