Военни от парламентарната група на ГЕРБ са лобирали сред колегите си за предложените от БСП текстове в Закона за военното разузнаване, с които настоящият началник на Служба „Военна информация” Йордан Бакалов на практика беше отстранен от поста. Това стана ясно от думите на зам.-председателя на групата Цвета Караянчева в студиото на „Лице в лице”.

„Имаше колеги в групата, които наистина бяха за това предложение – хора от кариерата, които имат своето мнение по темата”, посочи тя. Самата Караянчева призна, че е гласувала „за”, защото седящите до нея колеги (сред които „адмирала”, вероятно адм. Пламен Манушев – б.р.) я убедили, че е по-добре шефът на военното разузнаване да е и към момента в системата на МО.

РБ реагира остро срещу новия закон. Ген. Атанас Атанасов даже посочи, че новият директор на „Военна информация” ще бъде избран измежду няколко генерали, завършили в СССР и вероятно става дума за цялостна „акция срещу правителството”. Караянчева обаче омаловажи случилото се: „Може да има известно напрежение, но мисля че имаме много по-важни цели, отколкото кадруването”.

Тя подчерта, че няма вероятност по същия начин да бъде снето доверието и от самия ресорен министър Николай Ненчев. „Това, че има колеги, които имат мнение по въпроса, което е различно от това коалицията, не значи, че ще подкрепяме всяко предложение на опозицията”, подчерта Караянчева.

По думите й сегашният министър на отбраната се справя добре, като ръководството на ГЕРБ не е обсъждало въпроса с охраната на въздушното ни пространство с чужди самолети.

Песента на ДПС

Основен акцент в изказването на Цвета Караянчева беше предизборната ситуация в смесените райони (тя самата е депутат от Кърджали – б.р.). По думите й скандалът с песента за Райна Княгиня е дело на ДПС, която се опитва да сплоти избирателите си. Депутатът призна, че също се е „подразнила” от кадрите, които предизвикаха остра полемика в социалните мрежи.

„Преди всички избори успява да се случи нещо, което да възбуди патриотичните сили и да даде една консолидация на електората на ДПС”, отбеляза тя, като пропусна да коментира, че първата остра политическа реакция по случая дойде от кмета на Панагюрище Никола Белишки, който е издигнат от ГЕРБ за нов мандат.

По думите й по време на първия престой на ГЕРБ във властта в смесените райони за партията се говорело като за „гяурска”, като хората били плашени, че отново ще им сменят имената и ще им събарят джамиите. Караянчева даже предложи свидетел на тези процеси – кметът на село Велишане, община Кърджали.

„Бастионът се пропуква”, обяви тя, като посочи, че кандидатите за кметове на ГЕРБ в областта са 152 при 94 през 2011 г., а в общината са близо 3 пъти повече.