Патриотичният фронт предложи в Изборния кодекс да се предвиди възможността за поощрение за избирателите, които гласуват.

Според съпредседателя на ПФ Красимир Каракачанов е по-добре при задължителното гласуване да има стимули за избирателите, а не наказания. Идеята на патриотите е ЦИК да организира томбола с награди като перални машини, телевизори, коли и пр. Парите за наградите трябвало да са от държавния бюджет.

При първото четене на промените в Изборния кодекс парламентаристите гласуваха глоба от 50 лв. за гласоподавател, който не упражни правото си на глас.

Ако се отделят 1 млн. лева, представете си колко автомобила са това, колко парични награди могат да се дадат”, коментира Каракачанов. По думите му това не би било вид купуване на гласоподаватели. „Спортният тотализатор купуване ли е, благотворителните кампании купуване ли са”, попита депутатът.

Хазарт според него би било, ако се остави практиката институциите президент, общински съветници, кметове, парламент да се избират чрез купен и корпоративен вот.

Останалите парламентарни групи обаче не гледат сериозно на тази идея, която смятат за екзотична и необоснована.

„Не трябва на изборите да се гледа като на нещо лековато, от което могат да се спечелят пари”, смята Димитър Делчев от Реформаторския блок. В РБ държат на активната регистрация, машинно гласуване в поне половината от секциите и съответно машинно броене, както и на електронния вот. По техни сметки една машина за броене на бюлетини ще струва 1500 лева.

От БСП препоръчаха, когато политическите партии, особено парламентарно представените, не са подготвени със сериозни и сигурни законодателни идеи, да не ги лансират.

„Ние сме против задължителното гласуване, защото не може една принуда да бъде очертана в законово правомощие и инициатива”, коментира Атанас Мерджанов. Подобни предложения, според него, били екзотични и по думите му са по-подходящи за политическа седянка.

ДПС също не приема идеята на ПФ. По думите на Четин Казак тя е „навяваща тъга за нивото на българската демокрация”.

Според него, от една страна, държавата се бори с купуването на гласове, а от друга – предлага да „подкупва” българските граждани, за да упражнят основното си конституционно право.

„Не може едно конституционно право да се трансформира в задължение, без да се пипне съответният текст в Конституцията”, смята още съпредседателят на ДПС.

Според него е второстепенен въпрос дали това задължение ще бъде съпроводено със санкции, или с поощрение.