За 2015 година са установени 750 мобилни телефона в затворите, коментира зам.-министърът на правосъдието Красимира Филипова по повод репортажа на bTV от вчера, при който показахме, че осъденият за наркоразпространение Росен Петров-Животното има достъп и до социалните мрежи, и до телефонни услуги, докато изтърпява присъдата си в затворническото общежитие в Казичене.

bTV научи, че след репортажа ни по спешност той е бил върнат в килия в софийския затвор.

„Бяха взети мерки за проверка и изясняване на случая. Безспорно се установи дисциплинарно нарушение от страна на лишения от свобода, поради което е наказан по предвидения ред”, уточни Филипова.

Вчера не е открит телефон у него. Той отрича освен за една от снимките, посочи още заместник-министърът.

По думите й снощи е извършена проверка в затворническото общежитие в Казичене, при която са иззети 7 мобилни телефона. Филипова призна, че контролът в Казичане е занижен, но беше категорична, че правосъдното министерството в никакъв случай не си затваря очите по отношение на подобни практики.

По думите й са предотвратени 115 случая на внасяне на наркотични вещества в местата за лишаване от свобода. Наказани са 97 надзиратели, петима от които са уволнени.

Няма безобидни вещи, след като те са забранени на територията на местата за лишаване от свобода, подчерта още заместник-министърът.

„Не мога да се съглася, че надзирателите са основният проблем за съществуването на мобилни телефони в затворите”, каза председателят на Синдикалното дружество на надзирателите Ивайло Григоров. „Начините на внасяне на телефони и забранени вещи са десетки. Има установени внасяния чрез получаване на багаж, който се предава на свижданията и който се проверява с почти никаква техника. Нямаме почти никакво техническо обезпечение. Има и внасяния чрез прехвърляне през оградите на затворите”, посочи председателят на синдикалната организация.

„Процентът на служителите, доказано участвали в корупционни схеми, е толкова нисък, че сравнено с всички останали сфери на дейност в страната, е смешен”, изтъкна Григоров.

Според не е вярно и твърдението, че всички затворници притежават телефони зад решетките.

В местата за лишаване от свобода служителите са под санитарния минимум, заяви още Григоров. По думите му надзирателите и да знаят, че някои затворници имат телефони, нямат физическата възможност да ги изземат, защото са ангажирани с опазване на сигурността.

Григоров защити надзирателите и беше категоричен, че не взимат пари, за да има мобилни телефони в затвора.

Той отбеляза, че заплатите на надзирателите са под средните за страната, а в сектор „Сигурност” са най-ниските до момента. Един надзирател взима между 600 и 800 лева в зависимост от прослуженото време.

„Трудно е да се работи в намален състав, но трудностите не могат да са оправдание за противозаконни прояви”, призна Красимира Филипова. Тя съобщи още, че вчера е задържан служител в другото затворническо общежитие в Кремиковци и е образувано досъдебно производство за престъпление по служба.

Заместник-министърът отбеляза, че има и идея да се намерят финансови средства за заглушителна система в затворите. В процес сме на търсене на най-добрите технически средства, за да може да е обективно невъзможно в затворите да се говори по мобилни телефони, коментира тя.