Учителите в България сред най-застаряващите в Европейския съюз.Почти половината от преподавателите в страната са на възраст над 50 години.

Данните са на Евростат. Те бяха представени по повод международния ден на учителя, който се отбелязва денс.

Според информацията най-много учители на възраст над 50 години има в Италия, на второ място в класацията е нашата страна, следват Естония, Литва и Швеция.

В Европа едва 10% от учителите са под 30-годишни, а като цяло тези над 50-годишна възраст са 36 на сто.

Да се върне престижът на учителската професия е една от целите на световната награда за преподаватели. Призът е Нобеловият еквивалент за постижения в учителската професия за учители от държавни и частни училища. Учреден е през март 2014 г. от фондация „Варки”.

Тази година за световната награда за преподаватели има номиниран и български учител, който може да спечели награда от 1 милион долара. Номинацията на Таня Борисова беше обявена на специална церемония в ръководеното от нея училище.

Кандидатурата ѝ е подадена от друг учител - Елена Неделчева, която работи в частна езикова школа. Според нея подобни събития могат да върнат престижа на учителската професия у нас.

„Трябва да осъзнаят, че те са двигателите на обществото, те създават младите личности, те създават нашите лидери на практика и те притежават и упражняват най-важната професия в света”, коментира Неделчева.

Децата имат свое виждане за това какво прави един учител добър. „Може би да прави часовете си интересни за децата, децата да влизат с интерес в часа, не знам”, сподели Ивана Симеонова, която е в седми клас.

Номинираната Таня Борисова е в системата на образованието от повече от 20 години. Започнала е като начален учител. Сега е директор на 60 ОУ "Св. Св. Кирил и Методи":

„Българският учител е достоен за уважение. Ние се стремим с нашата работа всекидневно да показваме това, защото виждате какво е в училище. Ние работим с вашите деца всекидневно, проблемите са тук в училище и ние се стремим да ги разрешаваме”, каза г-жа Борисова.

Ако спечели наградата, тя смята да направи съвременен дневен център за деца и младежи с увреждания, където да има възможност и за обучение.

Номинации за световната награда за учители се приемат до 10-ти октомври. А някои от критериите, по които ще бъдат оценени кандидатите са прилагане на иновативни и ефективни преподавателски практики, окуражаване на ученици и други хора да последват учителската професия и постижения и извън класната стая.