Данъчни и полиция окупираха най-голямата автоборса край Пловдив близо до село Труд.

Полицаи с патрулки има почти пред всеки автосалон.

Много от собствениците обаче за побързали да затворят при вестта за внезапната проверка, предаде коресподентът на bTV в региона.

Тези, които са попаднали на мушката на данъчните, казват, че се проверява всичко - за статут на земята, за фактури за колите, за трудови договори.

Снимка: bTV

Около 70 автокъщи на площ няколко хиляди декара бяха атакувани от 19 екипа на охранителна полиция, придружавани от криминалисти  и данъчни инспектори. Служителите на реда охраняваха входовете и изходите на автокъщите, а  данъчни проверяваха документацията  на автомобилите.

„Тъй като стана ясно, че част от обектите са затворили, опитвайки се да избягат от днешната операция на НАП и МВР – факт е, че тези проверки не са еднодневни, не са едносемични! Те ще продължат доста дълго във времето“, увери Божана Илиева, говорител на НАП-Пловдив.

Снимка: bTV

Проверката за укриване на данъци и за продажба на крадени автомобили ще продължи, докато не бъдат обхванати всички набелязани обекти.

Припомняме, че преди дни НАП и МВР започнаха масови проверки по автокъщите.

Причината е, че търговците на коли втора ръка си спестяват плащането на 40 милиона лева годишно.

Задачата на съвместните екипи е да установят произхода на средствата за закупуване на автомобилите, цените и отчитането на приходите, както и данни за престъпления, свързани с търговията с превозни средства.

Сред най-често срещаните схеми за избягване на облагане е фиктивното сключване на договори между купувача физическо лице и собственика на автомобила в чужбина, като по този начин посредникът при продажбата не декларира приходи и не плаща нищо.

Друга масова практика е да се посочват силно занижени стойности на продажбата, нямащи нищо общо с пазарните цени.

Често срещана е практиката на масова покупка на бракувани автомобили в чужбина от застрахователни дружества, които впоследствие се ремонтират и продават в България.