Слънчев бряг в три часа през нощта представлява тълпи от почти всички краища на Европа и много пияни туристи. Голяма част от тях не са дошли само заради красивите български плажове, а преди всичко заради алкохола.

„Купуваш едно - получаваш две. Партито е фантастично, клубовете - също. Хората са чудесни, храната е много евтина, но много добра. И във всеки бар можеш да танцуваш”, коментират две млади туристки от Великобритания.

За да има „алкохолен туризъм” трябва евтин алкохол. Тук чужденците го намират и споделят, че са обикаляли доста курорти по света, но везните винаги се накланят към България.

Понякога обаче партито завършва в спешното отделение. „Често идват хора, които са употребили алкохол, но идват не заради самото пиене, а заради последствията от него: паднали са, навехнали са крак или са счупили нещо. Идват и много пияни, но в последните седмици почти няма”, казва д-р Стаменов от Спешното отделение в Слънчев бряг.

Дори в четири часа сутринта алкохолните турове събират жадните за емоции и напитки туристи. Кристофър от Великобритания дори изкарва пари от това. „Аз съм промоутър. Карам хората да влизат в клуба. Понякога им давам някаква безплатна напитка. В повечето случаи хората идват към мен и питат къде е водката, аз само посочвам и отиват. Понякога се налага да ги бутам, но те така или иначе влизат, така че е лесно”, разказва мъжът.

Хотелиерите обаче отричат термина „алкохолен туризъм” – нямало го по учебниците.
„Не приемам изцяло това понятие. Това е една част от туризма в международен аспект – т.е. младежки туризъм. Предизвикано е от предлагането не само в дискотеките, но и в самите хотели, защото в много от тях има ол инклузив алкохол”, посочва Стратиева, хотелиер на Слънчев бряг.

По думите й в много страни в Европа и по света просто има забрана за изнасяне на алкохола от магазини и барове по улиците – това трябвало да се направи и у нас, за да имат курортите по-приличен облик. Към тази теза се присъедини и Стойчо Стамболиев – собственик на фирма за анимация ан туристи.

„Става въпрос за така наречения бар туризъм, заимстван е от чужбина. Преди години това се е случвало в Испания и Гърция. Сега вече е тук и то на професионално ниво за организация на такива групи. В другите държави не могат да излязат на улицата от бар, там е против закона. Тук законодателството го позволява”, допълва младият мъж.

Според експертите един турист носи на седмица между 500 и 550 евро като оборот за курорта.