2/3 от българите обаче четат един-два пъти в годината или дори по-рядко. Всеки трети българин чете книга поне веднъж седмично, а 8% не четат изобщо.
Това показва социологическо проучване на „Алфа рисърч” за това как прекаваме свободното си време.
То показва още, че 17% от хората у нас четат книга всеки ден, а 19% четат веднъж седмично.
Повече се четат вестници, списания и електронни сайтове - 50% от хората признават, че ги отварят всеки ден.
93 на сто от българите прекарват свободното си време като гледат телевизия, а 38% сърфират в интернет всекидневно.
За период от 8 години се наблюдава лек спад в активността на купуване на книги, отчитат от „Алфа рисърч”. От дена страна е намалена честота на купуване и от друга – свиват се разходите за книги.
Пазарът на книги страда и от предоставянето на безплатно четене и „сваляне“ на книги във виртуалното пространство (5 % посочват, че „свалят“ и четат книги от интернет).
Хартиена срещу електронна книга
Книгите днес са по-леки, защото се правят от така наречената обемна хартия и са по-удобни за четене. Преди 20 години печатането на един тираж е отнемало 3-4 дни, а сега всичко идва на файлове по интернет и е готово за минути.
„Давам пример - данъчното облагане, което е близо 800 страници. На всеки 2 минути излизат по 2 книги – значи след 10 минути може да имаме първите сигнални бройки да отидат на борсата”, обяснява Георги Дичев, който директор на печатница.
Всеки десети българин вече ползва електронен четец. Милена Ташева работи в книгоиздателство, но въпреки това не чете на хартия. Прочита поне 10 заглавия месечно за удоволствие и още толкова по работа. Проблемът в случая е, че у нас книгите почти не се разпространяват по електронен път легално.
„Един от големите проблеми на пиратските файлове е, че те са много счупени, много грозни и неприятни за четене и според мен това отказва много хора от електронните книги изобщо”, смята Милена.
В същото време се увеличават българите, които са недоволни от собствените си навици за четене.
„Това все още не означава, че хората почват да четат повече, но означава, че почват да се притесняват, че четат по-малко. И вероятно следващата стъпка е да почнат да четат повече”, обяснява Веселин Тодоров от Асоциация „Българска книга”.