На днешния 6 септември България чества 129-тата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.

След бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември 1885 г., извършен от ръководен от майор Данаил Николаев и подкрепен от българския княз Александър I, се извършва фактическото обединение на двете държави.

Актът е подготвян от Българския таен централен революционен комитет под ръководството на Захари Стоянов в Източна Румелия. Планира се Съединението да се проведе в средата на септември, когато голяма част от румелийската милиция е мобилизирана за провеждането на маневри. На 2 септември обаче в Панагюрище започва бунт, овладян още на същия ден от полицията.

Пред опасността от провал на идеята действията на БТЦРК се ускоряват и бунтовническите групи се мобилизират, за да се присъединят към майор Данаил Николаев в Пловдив.

На 4 септември бунтовници обявяват Съединението и установяват контрол над село Голямо Конаре, днес град Съединение в чест на събитията. На следващия ден правителството, начело с Иван Гешов провежда консултации с руското представителство в Пловдив с намерението, ако получи подкрепа от Русия, самото то да обяви Съединението, но получава категоричен отказ.

На 5 септември няколкостотин въоръжени бунтовници от Голямо Конаре се придвижват към Пловдив и през нощта срещу 6 септември частите на майор Данаил Николаев установяват контрол над града, отстраняват правителството и съставят временно начело с Георги Странски, което малко по-късно е заменено от Комисарството в Южна България.

Съединението получава дипломатическо и международно признание с българо-турската спогодба от 20 януари и Топханенския акт на Великите сили от 24 март1886 г. В замяна на османското съгласие за персонална уния на Княжество България и Източна Румелия начело с българския княз България отстъпва на Османската империя Кърджалийската околия и Тъмръшкире села.

Сливането на Северна и Южна България е утвърдено окончателно едва с признаването на българската независимост през 1908-1909 г.