БСП има системен проблем с евроизборите. Това заяви депутатът от Коалиция за България Мая Манолова в студиото на „Лице в лице”. Тя припомни, че през 2007 г. и 2009 г. левицата е била в добра кондиция, но и тогава не е могла да мобилизира привържениците си.

Манолова беше категорична, че не можем да говорим за наказателен вот срещу Столетницата. „Ако изборите бяха парламентарни, резултатът щеше да е съвършено различен”, категорична беше тя, като напомни, че повечето управляващи партии в Европа са понесли поражения на 25 май.

В същото време „острието” на левицата в НС призна, че „за да получим този резултат имаме грешки в партията и кампанията”. Манолова посочи, че не е доволна даже от подкрепата за КБ в нейния избирателен район (Кюстендил), където все пак социалистите победиха.

Депутатът анонсира „самокритичен анализ”, който ще си прави както партията, така и ръководството и отделните му членове.

„Не успяхме да убедим избирателите си, че този вот не е просто за ЕП, а нашите опоненти ще го тълкуват като вот за и против кабинета „Орешарски”, заяви Манолова. Тя подчерта, че съдбата на правителството зависи от подкрепата на БСП и ДПС и „отношението на „Атака”.

По думите й след изборите трябва да се актуализира програмата на правителството с нови приоритети в средносрочен план.

Манолова предпочете да не коментира дали е възможна коалиция с „България без цензура” – било твърде рано, за да се говори по този въпрос.

Момчил е грешка, преференцията – не

Куртоазията трябва да остане на втори план – Момчил получи голяма част от своите преференции, защото беше номер 15 и много избиратели са препотвърдили вота си за БСП. Това заяви депутатът от Коалиция за България Мая Манолова в студиото на „Лице в лице”.

Коментарът й бе във връзка с прословутата конфигурация 15:15, при която 15-ият в листата на партия номер 15 Момчил Неков измести чрез преференцията партийния лидер Сергей Станишев.

Манолова посочи, че сред слабостите на създадения под нейно ръководство Изборен кодекс е разяснителната кампания, след която все още много избиратели не са знаели как да гласуват преференциално.

В резултат всички при партии с номера в бюлетината от 1 до 17 са се наблюдавали аномалии като тези с КБ. „ГЕРБ и ББЦ се спасиха от подобен проблем, защото са с номера над 18 – съвсем дисциплинирано избирателите на ГЕРБ са посочвали номер 1”, коментира Манолова.

Тя категорично отрече Неков да е бил притискан да се откаже от мястото си в ЕП.

По думите й „духът от бутилката е изпуснат” и не може да се говори за отказване от преференцията. Манолова посочи, че 588 000 души пренаредили листите на партията, която са подкрепили.

Сред другите постижения на ИК тя посочи проверките за присъствие в партийните подписки и изборните наблюдатели, които били „допълнително гражданско око”.

  • ЕП със "зелена светлина" за новата Еврокомисия
  • Кристалина Георгиева с големи шансове за важен пост в бъдещата ЕК
  • Кандидат-еврокомисарят Вигенин "зачеркна" шансовете на К.Георгиева
  • Премиерът подкрепи Кристалина Георгиева за първи дипломат на ЕС
  • Официално: Бареков с двете най-скъпи БГ места в европарламента
  • Бареков и Станишев се събраха в ЕП
  • Искра Михайлова кандидат за шеф на Комисията по регионално развитие в ЕП
  • Колко и какви депутати даде България на ЕП?
  • Станишев с втори фалстарт по пътя към ЕП (ОБНОВЕНА)
  • Станишев дезертира в ЕП (ОБНОВЕНА)