След трагичния инцидент в завод „Арсенал” вчера, при който загинаха двама души, ситуацията днес е спокойна, а поредната смяна вече е на работните си места.

Разследването по случая продължава. Срокът е 2 месеца, но може да бъде удължен.

В навечерието на най-светлия християнски празник две семейства от Казанлък бяха почернени. Един от двамата загинали при пожара в „Арсенал" е 53-годишният Върбан Пешков - заместник -директорът на завод 3 в оръжейницата. Той оставя съпруга и две деца

Върбан Пешков е дългогодишен оръжейник, един от най-опитните хора в барутния завод. За съседа му Николай Колев, който също някога е работил в „Арсенал”, не може и да става дума за човешка грешка.

„Достатъчно компетентен беше, прекалено се задълбочаваше и в интернет, и с всичко. Беше достатъчно наясно с всички новости”, коментира Николай Колев.

Снимка: БГНЕС

Другият загинал - 41-годишният Румен Райчев, работел в „Арсенал” от 3-4 години.

Румен Райчев има сестра и възрастна майка, която, според съседите до късно следобед вчера не е била уведомена за трагедията със сина й.

Най-близката приятелка на Румен не иска да показваме лицето й. За нея причината за трагедията е заради липсата на подходящото образование на наеманите хора.

„Назначават се хора, които нямат образование, хора, които буквално не могат да си напишат имената, хора, които не спазват инструкции и нямат нужния капацитет да работят с взривни вещества”, категорична е тя.

За последните две години от главна Инспекция по труда са направени 85 проверки в казанлъшката оръжейна „Арсенал”. Констатирани са малко над 460 нарушения, а 13 машини са спрени от производство, защото са дефектни и представляват заплаха за човешкото здраве. Други 5 пък са със специален режим на работа - което означава, че или се наблюдават непрекъснато от специалист, или работят по-малко часове.

От ръководството на „Арсенал” отказаха да застанат пред камерата на bTV.

Инспектор Станимир Тончев от пожарната в Казанлък заяви, че към този момент не може да бъде даден конкретен отговор на въпроса какво е причинило трагедията - техническа или човешка грешка. Назначена е оперативна група, която разследва, обясни той.

Тончев подчерта, че в обекта се извършват ежегодни проверки за пожарна безопасност. Той не пожела да коментира версията, че възпламеняването е станало заради влажността на барута.

Причината за трагедията е или неспазване на технологична дисциплина, или пък са опитвали нещо ново, смята Валентин Радев, депутат от ГЕРБ и експерт по боеприпаси.

Той изтъкна, че единият от загиналите е много опитен и способен инженер.

Няма как да разберем как е тръгнало възпламеняването, защото са загинали и двамата, които са присъствали, посочи Радев.

Той заяви, че няма основание да се съмнява в проверките, които са извършвани в завода, както и в това хората там да са работели при лоши условия.

В света в предприятията, които се занимават с боеприпаси, с взривове, също се случват инциденти, това е рискова професия, изтъкна депутатът от ГЕРБ.