EVN България ще внесе искане до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за незабавно преразглеждане на цените на електрическата енергия от 1 април до 30 юни 2013 г., обявиха от компанията.

Причина за сигнала е определеният механизъм за компенсиране на изкупуването на енергия, произведена от ВЕИ (възобновяеми енергийни източници), който води до загуба на капитала на дружеството и до дестабилизиране на електроенергийната система като цяло.

Според компанията за тези три месеца има варианти крайните клиенти да не бъдат засегнати от промяната в цената на електроенергията, а промените да бъдат направени чрез преразглеждане на цените по цялата верига "производство – пренос – разпределение – доставка".

Искането към ДКЕВР е за решение, с което от 1 април до 30 юни разходите на EVN в електроснабдяването да се изравнят с приходите, коментира Йорг Золфелнер, председател на УС, пред медиите. По думите му от 1 юли 2012 г., когато бе променен механизмът за компенсиране на разходите на електроразпределителните дружества за изкупуване на зелена енергия, до март 2013 г. загубите на ЕВН са 100 млн. лв. Тези загуби досега бяха покривани от собствени средства на компанията и привлечени финансови ресурси, но това вече не е възможно, ние бяхме дотук, каза Золфелнер.

В момента обаче EVN няма повече опции за привличане на допълнителни средства, за да овладее предстоящите загуби. Заради нарастващото производство на енергия от ВЕИ предстои прогнозните загуби на компанията да достигнат 40 милиона лева.

В случай че, цената за достъп за ВЕИ централи до мрежата бъде окончателно отменена от Върховния административен съд, тази загуба ще достигне 78 милиона лева. Ако не се предприемат мерки за овладяването на този проблем, компанията ще изпадне в невъзможност да обслужва задълженията си и сигурността на доставките ще бъде застрашена, допълват от електроразпределителното дружество.

"Можем да покажем какви са проблемите, този проблем
стои още от юли миналата година, вече има достатъчно опит и цифри, че има дефект в системата, но ДКЕВР трябва да посочи решението", заявиха мениджърите на EVN в отговор на въпрос как предлагат да бъде решен проблема.

Золфелнер допълни, че всички заинтересовани страни в казуса със зелената енергия са се обединили около идеята за създаване на специален фонд за покриване на разходи, свързани с производството на зелена енергия. Във фонда трябва да влязат средствата от зелената добавка в цената на тока и приходите от емисии въглероден диоксид.
 

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил