Експерти по сигурността поискаха програми, в които учители, социални работници и лекари да бъдат обучавани да разпознават ранната радикализация при младежите. Искането идва на фона на информацията за момче от Пловдив, което започнало да сглобява самоделна бомба след общуване с предполагаем вербовчик от „Ислямска държава”.
Изследване на Софийския форум за сигурност и Столичната община сред 8000 ученици показва,че 31 % от младите хора са склонни да контактуват с непознати онлайн, 23% приемат покани от непознати в социалните мрежи, 50% са с публично отворени профили, а 37 процента не проверяват сигурността на сайтовете, които посещават.
На този фон възрастта на радикализиралите се в интернет младежи спада от 15-16 г. на 12 г., предупреждават експертите.
„Едни от най-зловещите бойци са подрастващи млади хора и това е доказан факт. Това, че младите хора са уязвими ние го знаем, имаме изследване с ДАНС, МВР и други институти: младите хора са най-уязвими, те се изграждат, те се поддават на влияние, те са в интернет. Имаме много фактори, които подпомагат радикализацията на младите хора. Трябват механизми на первенция и механизми на работа с радикализирали се хора”, коментира Йордан Божилов от Софийския форум за сигурност.
Според него трябва практиците на първо ниво като лекари, социални работници и учители да се научат да разпознават отклоненията в поведението. За пример той посочва програми в Холандия и Великобритания.
По думите му радикализацията идва по три начина – при бедни и маргинализирани групи, с контакт с вече радикализиран човек в обкръжението и като продукт на личностните характеристики на дадения човек. Възпитанието играе голяма роля за това да се възпре попадането в среда с подобни опасни идеи.
„В България в ромските общности мюсюлмани наблюдаваме работата на чужди и радикализирани елементи, но няма единен профил на терориста и на радикализирания човек”, категоричен е експертът.
Експертът по киберсигурност Красимир Коев съветва родителите да следят какви платформи за комуникация използва детето им: „Ако на лаптопа, компютъра, телефона или таблета има инсталирани програми като Jabber server, tor, Yahoo direct ,Telegram, донякъде те трябва да имат едно повишено внимание, защото тяхното дете ползва тези чисто хакерски инструменти. Трябва много да внимават когато детето играе игри онлайн, да проверяват комуникацията и съобщенията, какви хора откъде и какво предлагат на детето”.
Все по-често контактът с младите хора се случва в чатовете на игри. Комуникацията започва с предложения в криптовалута, за да бъдат подобрени като способности машината или героя, с която младежът играе онлайн, следва изпращане на пропагандни материали и инструкции за инсталиране на криптирани чатове.
Според Коев случаят от Пловдив не е изолиран. По думите му опити за такъв тип комуникация има насочени към хора от цялата страна.
За да можем да се противопоставим на тези заплахи, експертите смятат, че трябва да има централизирана държавна агенция за киберсигурност.