Ензимът трансглутаминаза, открит при проверки в сиренето, не е разрешен у нас. Това каза в предаването „Тази сутрин” проф. Донка Байкова, специалист по хранене и диететика по повод изнесената информация, че ензим, използван при обработката на месо, е засечен в сиренето.
За да произведат евтино сирене, имитиращ млечен продукт, производителите добавят най-различни, даже неразрешени, неща, обясни експертът.
„Това е т.нар. в месната промишленост "месно лепило", защото слепва кожички и всякакви субпродукти в една визуално добре изглеждаща шунка, но евтина”, каза тя за въпросния ензим.
Експертът посочи какво може да има в сирене, което е направено от 3 литра мляко – то няма достатъчно белтък, вероятно има голямо количество вода и така се създава благоприятна среда за развитие на всякакъв род микроорганизми – и баналните, и колибактериите, и по-патогенните като салмонела. Освен това в него няма и калций и аминокиселини.
Вижте в кои сирена проверката на "Активни потребители" откри нередности и какви са те:
„На българското сирене не му стигат хидрогенираните мазнини, палмовото масло, а сега му добавят и този ензим”, възмути се Байкова. Според нея е възможно производителите да решат да го включат и в киселото мляко.
Байкова припомни, че производителите са длъжни да изписват всички съставки на продуктите си на етикета. „Ако го бяха изписали, скандалът щеше да е по-малък”, смята тя.
Визуално трудно ще се ориентираме за качеството на сиренето, каза още Донка Байкова.
„То става твърдичко. Ако е пакетирано в някаква полиетиленова обвивка, аз лично пипам дали е зряло. А в случая не е зряло. И пореден здравен риск е, че не е необходимо да бъде спазена технологията за производство на натурално сирене със съответен брой дни, в които то зрее”, каза още експертът.
Така опакованите сирена не са узрели достатъчно и в тях се образуват дипептиди, които алергизират съвременния човек, най-вече децата, подчертава тя.
Масово се увеличава честотата на разпространението на алергиите, допълни доц. Байкова.