Днес е Никулден, един от важните православни празници. Той е посветен на свети Николай Мирликийски Чудотворец, който се почита като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.

Николай Мирликийски е роден през III в. в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област. Умира през 342 г.

Мощите на светеца днес се пазят в италианския град Бари.

Началото на цикъла на зимните празници всъщност започва два дни преди Никулден, когато на 4 декември православната църква почита паметта на великомъченица Варвара. В народните представи Варвара и сестра ѝ Сава, чествана на 5 декември, са двете сестри на свети Никола. От тях Сава е по-добрата, винаги върви след Варвара и я моли да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двете сестри подготвят празника на св. Никола, затова се казва: „Варвара вари, Сава пече (меси), Никола гости гощава“.

Според традициите на този ден се украсява елхата и на масата се слага специално ястие – рибник, приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата. Поверието гласи, че първата люспичка от рибата, сложена в портмонето, ще донесе здраве и пари.

Снимка: Ладислав Цветков

Освен риба, на Никулден слагаме на масата вино и домашно изпечен, или т. нар. богов, хляб.

Преди да започне тържеството, погачата и рибникът се разделят от най-възрастния представител на рода и част от храната се раздава из махалата за здраве и „за да пази свети Никола моряците и рибарите от беди и корабокрушения“.

Култът към Свети Николай като покровител на моряците и рибарите прониква рано в българските земи. В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница. На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.

На Никулден свършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба. На този ден ставало разделянето между рибарите на спечеленото през сезона.

Като празнували и правели едновременно с това равносметка, те не забравяли да свият венец от бръшлян и да го пуснат в морето – за онези, които не са се върнали на брега.

Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на св. Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете.

С иконата на светеца жените на рибарите излизали по време на морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата, като заклинание да се върнат мъжете им живи и здрави.

На Никулден празнуват над 200 хил. именици. Имен ден днес имат Николай, Николина, Нина, Никол, Николинка, Кольо, Николета, Колю, Ненка, Ненко.

В Бургас една от атракциите за празника е гмуркане с водолазен костюм на повече от половин век. Демонстрациите се провеждат на Моста в града.

Вижте повече във видеото: