Десетки строителни фирми осъмнаха фалирали след 40 нови пречиствателни станции и 2500 километра водопроводи. Наивници или измамници са? Схемата, по която "горят", се повтаря в цялата страна.
Прокуратурата проверява сделката за 72 милиона лева, инвестирани в новия водопровод, канализация и пречиствателна станция на град Силистра.
Причината - 16 български фирми претендират, че имат да получават милион и шестотин хиляди лева за работата си по проекта.
Имат ли шансове да ги получат?
Проектът е изграден, парите са разплатени, тръбите са под земята, единственото видимо доказателство за свършената работа е пречиствателната станция по последна технология.
Стойността на пречиствателната станция е 24 милиона лв., а целият проект е за 72 милиона лева.
Как модерният проект става обект на прокуратурата?
След разследването за потъналите европейски пари от проектите за стадиона в Шабла, с нас се свързаха български строителни фирми, които са изгорели по същия начин при строителството на водния цикъл на Силистра.
В репортажа за стадиона разпознали и една от фирмите, от която разчитат да си получат парите. По същата схема като в Шабла.
Митко Марчев от Благоевград има да получава 50 000 лева за работата си в Силистра. В неговото положение са 15 фирми.
„От начало с изплащанията нямаше проблем, това продължи три месеца, след това започнаха да се оправдават, че актуване няма. От седмица на седмица чакахме и от един момент спряха да плащат, и ние съответно се отказахме да работим”, обясни Митко Марчев.
Става ясно, че неговата фирма е подизпълнител на "ПРК България 85", а тя от своя страна на "Кристална вода София".
„В началото, когато тръгнахме да се занимаваме с тези неща, да си вземем парите, видяхме, че съществува и „Теракоминженеринг”. Когато работехме, не знаехме за нея. Тя се явява като фирма, която изкупи дълга към местните фирми и им изплати някакви проценти”, допълни Митко Марчев.
Фирмите са пуснали жалби до всички възможни институции, до Европейската комисия и до ОЛАФ и денонощно търсят фирмата, с която имат договор. Уви – безуспешно.
Оказва се, че фирмата „ПРК България 85” е прехвърлена на лице, което не е от български произход.
„Договорът изглежда така - той е за наем на строителна механизация за доизграждане на канализационна мрежа и частична реконструкция на водопроводната мрежа на град Силистра. Фирмата, наела камионите и шофьорите им от Благоевград, е регистрирана в Бургас на улица „Съединение №5" и е с управител Мавро Козаров.
Същият договор е сключил и Желю Божков от Добрич, измамен с 57 000 лева.
Параграф 22 в изпълнението на най-скъпите обществени поръчки изглежда по този начин:
Проектът е спечелен от Строително-предприемачески холдинг
16 фирми претендират, че са подизпълнители. Техните договори обаче не са сключени директно с Холдинга, а с друга фирма ПРК /ПРК 98 България, които вече не съществуват.
Опитите на екипа ни да ги открие удариха на камък. От длъжниците са останали само фирмените им табели. Те изненадващо спират да плащат още през миналата година и през началото на тази изчезват.
Извършената от подизпълнителите незаплатена работа възлиза на 1,6 млн. лв..
От Строително предприемачески холдинг категорично отрекоха да са наемали подизпълнители. Те и по закон нямат право на това.
Схемата се повтаря в момента във Враца. С подобна схема ви запознахме през май в Шабла в разследването "С яхта на село", излъчено в bTV Репортерите. Прокуратурата в цялата страна проверява подобни случаи.
„Ще ги съдим, започваме от МОСВ... до община Силистра. През всички, ще ги съдим, да се разбират кой ще ни дава парите, ние намерихме връзки между тези фирми... имат договори, а по европейски проекти нямат право да имат подизпълнители. Но ние имаме документи. На фирмите от Силистра им платиха 50 - 60 на сто. „Тераком” изкупува задълженията на ПРК и плаща на строителните фирми. Бяха 40 багера и 50-60 камиона.
Строително предприемачески холдинг бяха само жилетките на работници, нищо друго общо”, разказа Желю Божков.
Виктор Левиев, адвокат на строително-предприемаческия холдинг обясни, че нямат подизпълнители, но имат различни доставчици. Казва, че са разбрали от медиите, че 16 фирми имат претенции към тях, но твърди, че са разплатили всичко.
„Ние твърдим и сме сигурни, че нямаме никакви договори с нито една от тези фирми”.
Фирмите, изпълнили обекта в Силистра, са от Дупница, Обзор, Шумен, Русе, Несебър, Радомир и село Ясна поляна. Две от фирмите са от Сливен. Чакат да им бъдат разплатени общо половин милион лева. Заради това, че не са си получили парите, в момента са спрели работа. Едната фирма е уволнила 11 от работниците си.
Йордан Ботушев, собственик на фирма "Джорданс" ЕООД от Сливен, казва, че имат да взимат фактурирани над 490 000 лв. Първоначално са работили в Сливен и всичко е било нормално, плащали са им. След това са ги извикали в Силистра, където към края на водния цикъл са започнали неуредиците. Търсят си парите вече 7 месеца, пуснали са жалби навсякъде, но дори на телефоните никой не им отговаря:
„Вината намирам не толкова в нас, колкото в институциите. Сезирахме кмета и той рано можеше да викне прокуратурата и да се види действително кой изпълнява водния цикъл, дали наети хора или фирмата, която е спечелила търга”.
В момента фирмата не работи, освободила е работниците си, завела е искове и е решена да се бори.
Какво са правили фирмите на обекта и как ще докажат, че всъщност са работили?
Тотю Тотев, собственик на фирма „Багерман” ЕООД-Сливен, има да получава още 37 000 лева за работата си в Силистра. Участва с багера си сам на обекта от септември 2014 г. до края - през ноември 2015 г.. По същия начин се запознава с фирмата, която го е наела – „ПРК България”, на обекта в Сливен, след това го викат да работи и в Силистра.
„Блокирани сме отвсякъде, нямаме никакви средства. Спряха да плащат около септември-октомври миналата година, до последно са фактурирали и казваха следващия месец”, обясни Тотев.
Той разчита на всички институции, до които са подали жалби.
И понеже от холдинга твърдят, че не са работили с подизпълнители, някои кадри, излъчени в „Тази сутрин” очевидно няма как да бъдат обяснени.
Репортажът е от 11 септември 2015 г. от Силистра. На кадрите ясно се вижда камиона на Митко Марчев от Благоевград - Камаз с номер Е 1951 ВМ на фирма "Марчеви 89", който работи на обекта на Строително-предприемачески холдинг.
На този фон абсурдът продължава: несъществуващите вече фирми, които са влезли в договорни отношения с подизпълнители, които по думите фирмата-изпълнител на обществената поръчка, никога не са работили на този обект, въпреки кадрите, които очевидно доказват противното, от община Силистра, която е бенефициентът и е избрала изпълнителя, вече са се разплатили и отказват да вземат отношение по проблема.
„Община Силистра завърши проекта в края на миналата година, фирмата изпълнител, с която сме подписали договор е получила абсолютно всички средства, ние сме приключили с тях взаимоотношенията, пред идва месеца мина държавна приемателна комисия и проектът е приключил. Фирмата е Строително-предприемачески холдинг”, обясни кметът на община Силистра Юлиян Найденов.
Върховната касационна прокуратура обаче се е ангажирала и е препратила сигнала до силистренското си подразделение.
Към момента се събира документация за поръчката и за конкурса, както и по отношение на жалбата на фирмите, каза окръжният прокурор на Силистра Теодор Желев.
„Холдинговата структура в момента твърди, че при изграждането на проекта не е използвала подизпълнители, каквито претендират фирмите и че същата притежава 100% материална и кадрова сила да изпълни проекта, и не се е ползвала от външни лица, а пък 16 фирми твърдят, че са такива. Всяка истина може да се установи. Първо фирмите ще си предоставят документите и договорите с холдинга и второ ще съберем всички документи от контролните органи”.
От холдинга, спечелил поръчката за изпълнение на проекта, разбраха от bTV, че прокуратурата проверява случая. Те подозират, че това е кампания:
„Холдингът е голяма фирма в областта и няма как така да дойдат такива претенции, цялото това мероприятие буди недоумение у нас”.
Управителят на друга от ужилените фирми, която освен в Силистра, участва и в проекта в Шабла, не успя да се срещне с екипа ни, но обясни, че е дал показания в Дирекцията за борба с организираната престъпност и е предоставил документите, с които разполага по случая.
Обърнахме се с въпрос и към споменатата от работниците фирма - "Кристална вода", която по думите им също е работила на обекта. Оттам официално отговориха, че "Кристална вода" е търговски представител на холдинга по време на целия период на работа по проекта и както е характерно за такива проекти, в изпълнението са ангажирани много доставчици.
От "Кристална вода" потвърдиха, че имат договор с "ПРК България", който е изпълнен изцяло и всички дължими средства са разплатени напълно.
Тръгнахме да търсим и фирмата "ПРК България", от чието име са сключени договорите със строителите. По договорите личи, че фирмата има два различни адреса в Бургас. На първия - в квартал „Зорница”, намираме заключена желязна врата.
Отиваме на втория адрес - на бургаската улица „Съединение №5”. Оказва се, че от 7 януари на него не живее никой.
Добираме се до телефона на управителя - Мавро Козаров. Той първоначално се съгласява да говори с нас, но след като разбира за какво го търсим - оказва се, че това не е той и е на море. Дотук стига нашето издирване на „ПРК България”.
Схемата обаче се оказа заразна. С фалиралите строители от Сливен се свързали техни колеги от Враца, ужилени по същия начин, но от друга фирма. Разбрали са се съвместно да организират протести.
Протестът на врачанските работници се състоя преди две седмици пред общината. Само две от фирмите, работили на обектите до момента, са измамени със стотици хиляди левове.
Врачанският проект е един от 11-те рискови проекта, който ще се дофинансира в следващия програмен период, защото се провали. До момента струва 140 милиона лева. Ако се наложи общината да връща парите заради провала, трябва да обяви фалит.
Фирмата на Тихомир Тодоров е била наета от главния изпълнител на проекта за полагане на канализация. Дължат му 200 000 лв. и по думите му вече трета година не получава и стотинка.
Стана ясно, че част от фирмите са работили без сключени договори, но обвиниха общината, че не е упражнила достатъчен контрол.
„Предприел съм законодателни действия и мерки за всичко, което се е случило тук, това мога да направя аз и съм го направил, след като вие казвате, че не се предприема нищо”, коментира кметът на Враца Калин Каменов.
От фирма „Водстрой 98" обаче бяха категорични, че нямат неуредени финансови взаимоотношения с партньорите си.
Потърсихме и фирмите, които през април поискаха помощта ни, за да си получат парите от участието в изграждането на стадиона в Шабла. Тогава със случая се заеха всички възможни правораздавателни органи в държавата. До момента нито една от фирмите по веригата обаче не е получила парите си.
Илия Чакъров, собственик на строителна фирма от Каварна, работил на стадиона в Шабла, каза, че са продължили да ги викат в полицията, но по същество нищо не се е случило:
„Моят багерист го викаха и го питаха действително ли е работил точно на този стадион. Имаме уверение, че парите ще ни бъдат дадени към 1 септември, но до момента такива няма. Най-новото, което е може би, от вчера, имам смс, че проблемът Шабла ще влезе в ЕК да го разглеждат. Евентуално, ако оттам се получи нещо, може да получим някакви пари.
Друго съществено... днес хората, които трябваше да бъдат до мен от каварненските фирми, които загубиха, буквално се уплашиха. На тях им е внушено да не се бъркат там, защото има на високо ниво хора, които ще им създадат проблеми.
Едната фирма, каварненската, прекрати строителната си дейност, уволни около 20-тина човека, другият едва смогва с баща си и това е. Аз продължавам да работя, не съм спрял, нямам и шанс да спра, защото моята фирма се занимава и с други дейности, не само с това. Тази загуба за мен беше... бях се вкопчил в тези пари, защото ми трябваха за лекарства, буквално събирам всяка стотинка.
Мен ме проверяваха дали моите хора са си получили парите, а хората, които имат да дават пари на нас, даже не са ги викали”.
Следващата фирма по веригата - от Стара Загора, също чака.
Стойно Стойнов, собственик на строителна фирма също работила на стадиона в Шабла, има да получава над 100 000 лв., но до момента все още пари няма.
Пари от изпълнението на стадиона в Шабла още има да получава и следващата фирма по веригата - пловдивската фирма „Теракоминженеринг”.
Когато се разровихме в архивите се оказа, че преди 6 години в Народното събрание към настоящия министър на регионалното развитие е отправен актуален въпрос за строителен холдинг със същото име, който оставя след себе си дългове към 9 фирми, работили на водния проект на Русе, както и на други, работили в Хасково, Кърджали и Пазарджик. Пак по същата схема: когато фирмите отиват да си търсят парите, дъщерната фирма, подписала договорите, вече не съществува.