Българският сектор за сигурност е хронично недофинансиран. Бих казал, че не толкова са много парите за НСО, колкото са малко за другите структури. Това заяви в предаването „Лице в лице” депутатът от РБ ген. Атанас Атанасов.

Според него именно в това е големият проблем, защото огромната част от бюджетните средства, които се предвиждат за сектора за сигурност отиват за персонал, за заплати. Няма достатъчно средства за окомплектоване на нашите служби за сигурност с модерна техника, а в днешния свят е много важно технологичното ниво да е високо, каза още той и допълни:

„Още през юни месец Народното събрание прие Закон за управление на системата за сигурност, където беше институционализиран Съветът по сигурността към Министерски съвет, който по закон се председателства от министър-председателя. Има много важна структура, това е звеното, което трябва да координира целия сектор. На този етап този съвет не е окомплектован, поставил съм въпроса на правителствено ниво, разчитам, че по най-бързия начин това ще се случи, защото, на първо място е важна координацията между различните звена, за да може да се получава своевременно информацията, тя да бъде споделяна между различните служби, да бъде взето отношение”.

По отношение на инцидента със сваления руски самолет, ген Атанасов коментира:

„Много е напрегната международната обстановка и конфликтът е съвсем близо до нашите граници. Съвсем естествено е да се увеличават рисковете, защото на първо място, ако там конфликтът се задълбочи, има опасност да се увеличи бежанската вълна.

Не дай си Боже този конфликт да придобие по-общи размери, това може да има и други отражения върху нашата национална сигурност, трябва да сме много внимателни и да прегледаме цялата си система за сигурност, всички пробойни да запушим, защото сме много близо”.

Според Атанасов, не трябва да се вземат категорични позиции без да е изяснен в детайли този случай, защото сега ще има множество спекулации от двете страни, ще се обвиняват взаимно, истината трудно ще излезе в този случай, така че трябва да сме много внимателни.

„Да, ние сме член на НАТО, трябва да си изпълняваме съюзническите задължения, каквито и да са те, членове сме на Европейския съюз, трябва да работим за солидарност и съответно да затягане на границите, но в същия момент трябва да сме внимателни в оценките”.