При всички конфликтни ситуации винаги се задава въпросът кой има интерес от това, което се случва. Едната гледна точка – в арабските пустини има някакви хора, които имат интерес. Ако поставим въпроса, че при една война изведнъж ще се вдигне цената на петрола – коя държава би спечелила от по-високи цени – и отговорът е елементарен – Русия.

Тя е държавата, която очаква нещо да се случи и цената на петрола да се вдигне. Западният свят иска по-ниски цени, значи той не е заинтересован да има конфликти, войни. Това заяви в предаването „Тази сутрин” Александър Йорданов, бивш председател на Народното събрание.

Според него президентът Плевнелиев е прав, че Русия иска да дестабилизира Балканите с хибридна война. Тази дестабилизация започна преди две години с хибридно нападение срещу независимата държава Украйна – това е дестабилизация на Европа.

„В момента сме свидетели на нова фаза на основния пораждащ фактор на тези радикални движения и групировки, ислямски, в съвременния свят. Първоначално ги водеше анти-американизма, омразата към Америка, към американския начин на живот, или както се казва американските ценности – свободата, бизнеса, богатите хора, корпорациите, и дори мечтите, а сега вече имаме и омраза към европейския начин на живот, към европеизма сам по себе си, към ценностите на нашето семейство, на нашия свят и това наистина е голяма заплаха, не просто за Европа, а и за човечеството”, заяви още Александър Йорданов.

Той допълни, че разбирането на терористите е, че халифатът, ислямската идея е там, където е конкретният ислямист. Няма конкретна държава в случая – Ислямска държава. Ислямска държава в тяхното съзнание е там, където има човек, чието съзнание може да бъде превзето от радикалната ислямска идея.

Проблемът е в умовете на тези хора, а войната с умовете е най-трудна, коментира Йорданов.

„Дебатът за границите на свободата е и разговор за отговорността на всеки човек, на съвременните хора, че свободата не е само слободия и възможност да имаш всички възможности, поставени пред теб на масата, и ти да избираш различни варианти. Свободата е и отговорност към държавата, към нацията и това трябва да се осъзнава всеки ден.

Прави са тези, които казват, че европейските държави не бяха подготвени за това явление, като че ли и самите политици не реагираха веднага адекватно, но това не означава ние да загърбим европейската идея, европейските ценности, разбирането ни за свобода, за демокрация, за свободна придвижване и прочие, и да клекнем пред терористите”.