10 на сто ръст на заплатите отчете Националната статистика за миналата година. И през 2016 г. IT секторът дърпа средната работна заплата напред - статистиката отчита, че за работещите в тази сфера средната заплата е над 2000 лева или около 1800 лв. чисти за служителя.

На другия полюс, сред най-ниските заплати, са заетите в строителството - чисто са получавали под 600 лева.

Доходите в частния сектор растат по-бързо, но остават по-ниски отколкото възнагражденията в администрацията. Така средната заплата, след данъци и осигуровки у нас, е около 750 - 760 лева. Сума, която остава трудно постижима за цели региони.

Ако статистиката отчита най-високия ръст на средната заплата за последните 5 години, според джоба на 43-годишния Веселин от Монтана, тенденцията е обратна. В добрите месеци заплатата му зависи от месечния оборот на заведението, а той от години става все по-малък. Така средният доход на Веселин остава на границата от 450 до максимум 500 лева.

Изчисленията на неговите работодатели отчитат драстичен спад в оборота особено през зимните месеци. През февруари тази година например той е с 20 000 лева по-малък спрямо февруари миналата година.

Статистиката показва, че именно в хотели и ресторанти заплатите са най-ниски, а според икономисти едва една трета от българите могат да се похвалят с доходи около или над средните у нас.

„За много хора тази средна работна заплата изглежда като мираж и е нещо не достижимо. Ножицата в заплатите ще продължи да се увеличава. Все по-голямо значение има образованието върху заплащането”, каза икономистът Явор Алексиев.

В IT сектора заплатите растат два пъти по-бързо.

„Говори се за ръст от 20%, който според мен е реалистичен”, обясни Кирил Желязков от браншовата камара по информатика, БСК.

Според икономисти, макар и с по-бавните темпове, заплатите в повечето сектори ще растат и през тази година.